Mongoolia põhjapõdraratsanikud 2017

  

 

 MONGOOLIA 2017 -

PÕHJAPÕDRARATSANIKUD


V
äljasurev dukhade hõim 


Läinudaastase Eesti ekspeditsiooni jälgedes: taiga, mäed,

põhjapõdrad, 
šamaan

16.05 - 29.05.2017

Reisi kestvus 13 ööd

Reisi hind 2690 

Dukhalaps puhkehetkel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukhalaps puhkehetkel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net

 „Kui tunned hirmu, siis ära tee seda. Kui aga seda (juba) teed, siis ära tunne (enam) hirmu.“
(Tšingis-Khaan/Temüdžin 1162-1227)

Mongoolia hüljatuimas, kaugeimas nurgas, vägeva Sajaanide mäestiku lõunaserva ja Baikali vennasjärve Huvsguli kalda vahel elab taigasse ja mägedesse peitunult kaduv rahvas, hääbuv hõim. Need on sajaanisamojeedide sekka kuuluvad šamanistid, põhjapõdraratsanikud, salapärased dukhad ehk tsaatanid. Väljasureva hõimurahva arvuks hinnatakse tänapäeval vaid 200-400 inimest. Hõimuga koos on planeedilt kadumas ka nende erilised kodustatud põhjapõdrad (tänaseks vaid u. 600), kelleta dukharahvas ei saa. Eelmisel aasta septembris käisid väljasureval rahvakillul külas eestlased, kaasas Seto ülembsootska kirjalik läkitus, kingid Kihnu rahvalt ning ühes fotograafid ja kultuurisaadikud. Sel aastal sõidame põhjapõdraratsanikele uuesti külla.  Sel aastal oleme me mitte pelgalt külalised, aga juba sõbrad Eestist, kultuurisaadikud, lootus ja lõngake dukhade püsimajäämise pikendamiseks.

Dukhad on loodusrahvas, kes on säilitanud unikaalse, ainulaadse ürgse elulaadi tänu oma elupiirkonna pikaaegsele isoleeritusele ning tugevatele traditsioonidele. Kõneldakse, et nad mõistavad karude, huntide ja kotkaste keeli. Kahtlemata suhtlevad nad aga põhjapõtradega ning looduslastena on dukhad tänapäeva inimese jaoks eelkõige uskumatu ja hunnitu kohtumine otsekui oma esivanemate ning iidse mäluketiga.

Ratsutame põhjapõdral mägedes ja taigas. Maailma ühe ainulaadseima hõimurahva juures kohtume ka šamaaniga ja kaeme läbi mediteerimise iseendi sisse. 

Ainulaadsus ja erakordsus ei tule kätte kandikul. See reis läbi Mongoolia lõputute avaruste ja keeruka taigamaastiku on raske ettevõtmine, kus tuleb leppida rappuva autosõiduga, looduse stiihiate, kõikuvate temperatuuride ja lõkkesuitsuga. Ometi kohtume ka budistlike laamadega, tiibeti jakkidega, kaamelite, kauguste ja lõputu avarusega. Lisaks UAZ-bussides ja kohaliku lennuliiniga reisimisele saame mägesid ja taigat mõõta ka hobustel, dukhade juures aga põhjapõtradel ratsutades.

Sadulasse!

 

Lisainfo ja broneerimine:

(+372) 5524 138

roystrider@tibet.ee

 
Ülevaatlik reisiprogramm:

16. mai - Lahkumine lennukiga Tallinnast Ulaanbaatarisse, Mongooliasse. Vahemaandumine Moskvas.

17. mai - Saabumine Ulaanbaatarisse. Lennujaamas tervitavad meid mongolite traditsioonilise kombe kohaselt tõlk, kokk ja autojuhid, kelle hoolde end edasiseks Mongoolia-teekonnaks usaldame. Sõidame hotelli ning värskendame end peale pikka lennureisi. Lõunastame traditsioonilises mongoli restoranis, peale seda sõidame Gandantegchinlen'i - Mongoolia suurimasse budistlikkusse kloostrisse, et eesseisvale retkele head õnne paluda. Õhtusöök Ulaanbaataris restoranis.

18. mai - Lendame peale hommikusööki siselennuga Ulaanbaatarist 700km kaugusele, Huvsguli aimagi (rajooni) pealinna Murunisse. Varane hommikusöök hotellis Ulaanbaataris, lõunastame Murunis ning teeme sisseostusid kohalikul mustal turul, õhtusöök Murunis hotellis. Murunis on hotellis ka WiFi internetiühendus, sest Mongoolia üleriigilisse elektrivõrku lülitati Muruni linn juba 2004 aastal!

19. mai - Sõidame maastikubussides Murunist 280 kilomeetri kaugusele, Tsagaan Nuuri järve ääres elavate dukhade juurde. Ööbime järve lähistel kohalike elanike puumajades või Ulaan uuli külas. 

20. mai - Täna jõuame meie reisi sihtpunktiks oleva dukhaperekonna juurde taigas. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk. Ööbime dukhaperekonna tipiides (püstkodades).

21. mai - Veedame päeva dukhade külalisena nende tegemisi viisakalt jälgides ning nende iidsest ja igavikulisest eluolust õppida püüdes. Mekime kohalikku toitu, rüüpame keedetud põhjapõdrapiima ja kohalikku teed ja teeme elamusterikka matka Mongoolia ja Tõva Vabariigi piirialal Tannu-Ola mäestiku taigas. Hommiku-, õuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk (soovijatel on võimalik süüa ka dukhade toitu). Ööbime dukhaperekonna tipiides.

22. mai - Mägimatk imelises ümbruses, rühime kõrgustesse, kus hea õnne korral kohtume ka lumega. Kohtumisõhtu šamaaniga, kes viib nii meie kui kogu maailma tarbeks läbi kohaliku väeriituse. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk (soovijatel on võimalik süüa ka dukhade toitu). Ööbime dukhaperekonna tipiides.

23. mai - Viimane täispäev dukhade juures. Õpime mediteerimist ning salvestame mälestusi mällu ja mälukaartidele. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk (soovijatel on võimalik süüa ka dukhade toitu). Ööbime dukhaperekonna tipiides.

24. mai - Vaba päev dukhade juures. Vabad käed kõigeks toredaks, välja arvatud ärakadumiseks! Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk.

25. mai - Mongoli nomaadiperekonna külastamine. Ööbimine nomaadide jurtades. Asume dukhade maalt teele tavapärasema Mongoolia suunas ning peale pikemat sorti ratsamatka meie hobukaravanis jõuame viimaks meid ootavate autojuhtide ja väikebussideni. Hobumatka kestel lõunastame looduses. Masinateni jõudes alustame teekond Sajaanide naabruses ning jõuame viimaks mongoli nomaadipereni, kuhu jääme öömajale jurtadesse. Hommiku- ja lõunasöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk, õhtusöök jurtas.

26. mai - Vaba päev Mongoolia pealinnas. Vaatlemine, ostlemine, kulgemine. Hommikusöök hotellis

27. mai - Uudistamise- ja osturetked Ulaanbaataris. Teeme visiidi dinosauruste muuseumisse, Mongoolia viimase budistliku valitseja Bogdogeeneni suvepaleesse, ajame kuulsa vene kunstnik Nikolai Roerichi omaaegseid jälgi. Külastame turgu ja vaatamisväärsusi. Hommikusöök hotellis, ühine pidulik lõpuõhtusöök rahvuslikus restoranis. 

28. mai - Vaba päev Ulaanbaataris. Hommikusöök hotellis. Ühine pidulik lõpuõhtusöök rahvuslikus restoranis.

29. mai - Lahkumine Mongooliast, tagasilend koju (saabume Tallinna sama kuupäeva õhtul).
 

Hinnas sisaldub:

● Mongoolia piiritsooni sisenemise eriload ja viisatasu
●Lennupiletid suunal Tallinn - Moskva - Ulaanbaatar - Moskva - Tallinn koos kõikide lennujaamamaksudega ja registreeritava pagasiga
Lennupiletid Ulaanbaatar - Murun - Ulaanbaatar
●Transport suunal Murun - Tsagaan Nuur - taiga - Tsagaan Nuur - Murun, sh ratsahobustel.
● Ratsutamine põhjapõtradel
● Programmis märgitud hotellid koos hommikusöökidega
● Kõik programmis märgitud toidukorrad
● Sõit lennujaamast ja lennujaama Ulaanbaataris
● Kõik kohapealsed ekskursioonid koos sissepääsutasudega muuseumitesse (kui ei ole teisiti märgitud)
● Eestikeelne reisijuht algusega Tallinnast, lisaks kohalik giid Mongoolias kõikidel programmis sisalduvatel ekskursioonidel ja üritustel


Hinnale lisanduvad:

● Söögid ja joogid, mida ei ole programmis märgitud
● Sissepääsutasud, mida ei ole programmis märgitud
● Ühekohalise toa lisatasu 25 €/öö
● Reisikindlustus


REISIHIND:

● 2690 €


Annulleerimistingimused:

● Ettemaks summas 1300 € ei kuulu tagastamisele – lennukipiletite kuupäevi saab lisatasu eest muuta
● Trahv 60% reisi maksumusest, tühistades alates 10.02.2017 kuni 14.04.2017
● Trahv 100% reisi maksumusest, tühistades alates 15.04.2017

Dukhalapsed põhjapõtradel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukhalapsed põhjapõtradel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
 

Reisiprogramm:

16. mai, teisipäev - lennugraafik:

Tallinn-Moskva

1   SU-2107   16MAY   TLLMOW   1135   1310

Moskva-Ulaanbaatar

2   SU-330   16MAY+1   MOWULN   1900   0700+1


17. mai, kolmapäev - Müstiline Mongoolia!

Saabume peale pikka lennureisi Mongoolia pealinna Ulaanbaatarisse, mis on vähem kui kümnendi jooksul omaaegsest nõukogude stiilis Aasia linnast peadpööritava kiirusega arenenud peegelklaasist seinakatetega pilvelõhkujate paigaks.
Siirdume hotelli, värskendame end, lõunastame kohalikus restoranis ning suundume Gandani kloostrisse uurima maailma üht kõrgeimat buddhakuju, kohtuma budistlike õpetajatega ning oma eelseisvale retkele head õnne paluma. Linnas uitamiseks jääb soovijatele ka mõnevõrra vabamat aega.
Suviti on Ulaanbaatar paras katel, kuna kõrbeline kliima, asfalt ja betoon kütavad linnas korraliku sauna. Mai keskpaigas on linn päeviti mõõduka, õhtuti ja öösel aga veel jahedama temperatuuriga paik. Tänapäeva maailmas on veel mõne aasta eest Mongoolia näidanud end ka kui üks kuumemaid ja kiireimini kasvavaid majandusi. Peamise (et mitte öelda ainsa) tõuke andis selleks hüppeks kaevandussektor. Viimastel aastatel on majanduskasv raugenud ning see tekitab kõige enam nurinat ja probleeme mongoli keskklassi seas.
Kaasajastumisele vaatamata pole ka nomaadirahva traditsiooniline kultuur veel täiesti välja surnud, kuigi iga aastaga lüüakse sellele üha kõvemat hingekella. Mongoolia rahvastikust vähemalt pool elabki tänapäeval juba Ulaanbaataris. Siin on näha glamuuri ja uhkeid maastureid, aga trehvab ka maaalustel soojaveetrassidel elavaid tänavalapsi ning kivilinna ümbritsevad endiselt traditsioonilised ger'ide ehk jurtade rajoonid.
Mongoolia pealinnas on haaravad muuseumid, mitmed hindamatud kloostrid ja pühamud, aga ka uhke ning tasemel ooperiteater ja kõik klassikalise pealinnaga ühilduvad asutused.
Õhtusöök toimub pealinnas asuvas rahvuslikus restoranis.
 

18. mai, neljapäev - Tuhiseme üle lõputute avaruste

Sel päeval lendame peale hommikusööki siselennuga Ulaanbaatarist 700km kaugusele, Huvsguli aimagi (rajooni) pealinna Murunisse. Nagu kirjutas eelmisel aastal samal marsruudil liikunud filosoof ja kultuuritelesaate Plekktrumm hing Joonas Hellerma: "Samal päeval viib Mongoolia siselend meid põhja suunas väikelinna Murunisse. Ereda päikesega paistavad pilvede vahelt Mongoolia stepimaastikud, kumerad künkad ja lauged mäeveerud. Lennuväljale astudes, kui selja taga lülituvad välja lennuki mootorid, selgineb esimest korda tõsiasi, et oleme kodust 6000 km kaugusel. Lennuväli läheb sujuvalt üle stepiavarusteks, pilk ulatub igas suunas kaugusse. Aga see pole mitte ainult seninägematu maastik kumerate stepiväljadega, vaid hoopiski vaikus, mis võtab kuulmismeeled oma embusse. Horisondi tagant kiirgab kumisevat ja suurt vaikust. Siinsamas lennuväljal oleme justkui hiiglaslikus looduse kontserdisaalis. Iga samm või öeldud sõna kostab selgelt ja sametiselt. Saabusime lõpmatu vaikuse maale, mis jääb meid saatma kogu reisi vältel."

Veedame ülejäänud päeva Murunis, lõunastame, külastame turgu ja kauplusi, et oma varusid täiendada. Ehk saame siit endile lisaks hušuurile (mongolite soolase täidisega pannkook) või buuzidele (mongolite pelmeenid) kehakinnitamisele ka kiirkorras mõned soodsa hinnaga paksud villased vaibad, sõbad või vildist sussid soetada. Delgermuruni jõe ääres asuvas Muruni linnas on detsembrikuu külmarekord olnud -45 kraadi Celsiuse järgi. Mai keskel on siin õhtuti-öösiti siiski mõned plusskraadid sooja. Õhtustame öömajaks olevas hotellis, kus enamasti on ka internet.

Dukhad treenivad lisaks põhjapõtradele ka hunte. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukhad treenivad lisaks põhjapõtradele ka hunte. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


19. mai, reede - Valge järve valgus

Võtame peale hommikusööki hotellis taas UAZides kohad sisse ning kursi Tsagaan Nuuri ehk Valge Järve peale. Kulgeme taiga ja mägede maal. Täna tuleb meil sõita „ainult“ 170 kilomeetrit, kuid seda päris kehvades teetingimustes. Rännak keerulisel maastikul võtabki enamuse päevast. Tsagaan Nuuri rajoonis elab kokku vaid pisut üle 1000 inimese ning see on isegi Mongoolia mõistes üks üksildane, ligipääsmatu ning kõrvaline kant. Peamiselt asustavad seda piirkonda ürgsed darhaadide ja tsaatanite (dukhade) hõimud, kes praktiseerivad šamanismi. Tsagaannuur piirneb Renchinlkhümbe ja Ulaan-Uuli rajoonidega. Mai keskel pole siin enam õnneks lund ja sõltuvalt ilmastikuoludest võib samuti ka juhtuda, et ööbime Valge Järve dukhade puitmajade asemel sel öösel hoopis naabruses asuvas Ulaan-Uulis. Suure tõenäosusega kohtame siin nii jakke, hainageid (jaki ja lehma ristand mongoli keeles) kui kaameleid. Tegevusse asub ka meie seltskonda saatev kokk, kes valmistab tervislikke ja toitvaid, hea karmaga eineid.


20. mai, laupäev - Dukhad! Todsdžinid! Tsaatanid!

Oleme meid võõrustavale dukhaperekonnale juba lähemal.  Renchinlkhümbe külakese taga lõpeb igasugune tee ning me istume ümber mongoli hobuste sadulatesse. Sealt, kus maasturid jänni jäävad, rühivad mongolite ratsud sitkelt läbi, kandes lisaks meile ka kogu vajalikku pagasit. Ratsamatk koos pausidega võtab peaaegu päeva. Lõunastame hobumatka jooksul laagrisse asudes. Raske mägine rühkimine, koormahobuste talutamine, kitsad taigarajad ning viimaks... põhjapõtrade ja laagrisuitsude ilmumine on märgiks dukhapere leidmisele. Korraga on see saladuslik, väljasurev hõim kogu oma eheduses meie ees. Me tutvume teistmoodi maailmaga, puudutusega läbi aja meie esivanematelt, kelle elulaad kunagi dukhade omast kuigipalju ei erinenud. Oleme kohal! Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök grupi kokalt, muu kostitamine ja soovi korral kohalik roog dukhade poolt.

Lisaks huntidele treenivad dukhad ka kaljukotkaid, keda kasutavad edukalt jahipidamisel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Lisaks huntidele treenivad dukhad ka kaljukotkaid, keda kasutavad edukalt jahipidamisel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


21. mai, pühapäev -  Koos dukhadega põhjapõtradel

Peale hommikust virgumist, teed, kohvi, linnupetet ja ärkamisrituaale saame ratsutada koos dukhade hõimu liikmetega nende põhjapõtradel ning sooritame imepärase matka puutumatu loodusega paigas, mida võiks nimetada ka tsiviliseeritud maailma lõpuks. Matka lõpus ootab meid lõunasöök, seejärel vaatleme hõimuelu igapäevatoiminguid. Õhtusöök ja ööbimine tipiides.

Talv dukhade maal näeb sageli välja selline. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Talv dukhade maal näeb sageli välja selline. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


22. mai, esmaspäev -  šamaan

Oleme iseäralike sündmuste ja elu tunnistajateks ning osalisteks. Peale hommikusööki teeme mägimatka tippude suunas, kus võtame ka lõunaeineks pasliku pruukosti. Õhtupoolikul dukhade juurde naastes saabub meie juurde aga šamaan. Šamaani tulekuga algab ürgne tseremoonia, vanad traditsioonid ärkavad elule. Sünnib puhastumine, sisekaemus. Õhtusöök ja ööbimine tipiides.

Dukha-šamaan. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukha-šamaan. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


23. mai, teisipäev - Vaikelu taigas. Meditatsioonipäev  

Dukhade juures ajutises isolatsioonis viibides näeme inimsuhteid ja maailma tegelikke püsiväärtusi selgemini kui tavaliselt. Õpime tipiis selgeks Tiibeti hingamismeditatsiooniharjutuse, zen-hingamisharjutuse ja metta bhavana kõikehõlmava kaastundemeditatsiooni harjutuse. Neid kombineerides saadame tsaatanirahva juurest oma energia nii Eestisse kui üle kogu maailma. Peale meditatsiooni algab vaba päev, kus igaüks leiab endale ise tegevuse, mis ei häiri ega solva meie võõrustajaid ega muutu grupi liikmetele ohtlikuks (näiteks üksinda taigas uitada pole mõistlik ega turvaline). Soovijatel on ka täna võimalik põhjapõtradel või hobustel sõita. Toitlustamise eest vastutab grupi kokk, võõrustajate katlast söömine on samuti soovi korral võimalik. Õhtusöök ja ööbimine tipiides.

"Meie" dukhaperekonna pea on vanim naine, kes on samuti šamaan. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukhaperekonna pea on enamasti ka šamaan. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


24. mai, kolmapäev - Täielikult vaba päev dukhade maal

See on vaba, programmitu ning lõõgastamiseks mõeldud päev meie võõrustajate juures, ehedas ja juba tuttavlikuks muutunud keskkonnas, kus oleme leidnud uusi sõpru ning kummastavaid kogemusi. Jalutuskäigud, mõtlused, võõrustajate abistamine, kümblused karge veega mägijões - kõik on täna meie endi teha. Ainult ära kaduda ei tohi! Toitlustab grupi kokk. Ööbimine tipiides.

Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


25. mai, neljapäev - Hüvasti, tsaatanid! Tere tulemast mongoli nomaadipere!

Ulan-taiga ja Darkhat Ola jäid meie seljataha. Jõudsime nüüd õige kiirelt edasi, sest siin algasid tasased Mongoolia lagendikud. Igalpool paistsid laialdased, toredad karjamaad. Mõnes kohas haljendasid lehtkuuskede salgad. Meil tuli mõnestki kiirelt voolavast jõest läbi minna. Need polnud väga sügavad, ka olid neil kindlad sängid.

Täna asume dukhade maalt peale hommikusööki teele tavapärasema Mongoolia suunas. Hobumatka kestel lõunastame looduses lõkketule ääres. Peale pikemat sorti ratsamatka läbi mägise taiga meie kilomeetri pikkuseks venivas hobukaravanis jõuame viimaks autojuhtide ja UAZ-bussideni. Laadime ümber meie pagasi ja koormad. Masinateni jõudes alustame teekonda majesteetlike Sajaanide naabruses ning jõuame viimaks mongoli nomaadipereni, kuhu jääme öömajale jurtadesse, et uudistada ja tähele panna ka mongoli rändkarjakasvatajate igapävaelu. Hommiku- ja lõunasöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk, õhtusöök jurtas.


Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


26. mai, reede - Suurlinna tuled

Täna jõuame peale pikemat autosõitu taas Murunisse ning lahkume siselennuga tagasi Mongoolia pealinna Ulaanbaatarisse. Naastes siirdume hotelli puhkama. Hommikusöök jurtas, lõuna Murunis, õhtusöök Ulaanbaataris. Ööbimine hotellis.
 

Dukhade ehk tsaatanite maa on kaardil tähistatud punaselt. Foto: lyzoos.wordpress.com
Dukhade ehk tsaatanite maa on kaardil tähistatud punaselt. Foto: lyzoos.wordpress.com


27. mai, laupäev - Punane kangelane: dinosaurused, kloostrid, templid, ajalugu

Kultuuriprogramm Mongoolia pealinnas Ulaanbaatariga ehk Punase Kangelasega tutvumiseks. Külastame mongoli viimase budistliku jumalkuninga Bogdogeegeni suvepaleed, templeid, Narantuuli musta turgu ja erinevaid kauplusi. Teeme põneva visiidi Mongoolia dinosauruste muuseumisse ja veedame toredat aega Mongoolia rahvuslike tantsude ja muusikaetenduse saatel. Hommikusöök hotellis. 


28. mai, pühapäev - Vaba päev Ulaanbaataris

Ostupäev. See on meie viimane täispäev Mongoolias ning kõigil grupiliikmetel on taaskord vabad käed ja voli oma huvide ja soovide täitmiseks. Postkaardid, ostuelevus, uitamine ning uudistamine - kõik see on just täna võimalik ning ette nähtud. Hommikusöök hotellis, pidulik jumalagajätuõhtusöök mongoli rahvuslikus restoranis.


29. mai, esmaspäev - Lend Eestisse

Meie mongolitest saatjad ja teejuht toimetavad grupi hommikul lennujaama ja saadavad mongolite kommete kohaselt koduteele. Lendame tagasi koju ja samuti tagasi ka kellaajas. Ees ootab Euroopa, Eesti ja jõudmine teistmoodi maailma. Saabume Tallinna kell kaheksa õhtul.

Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


Lennugraafik:

Ulaanbaatar-Moskva
3   SU-331   29MAY   ULNMOW   0810   0845

Moskva-Tallinn
4   SU-2114   29MAY   MOWTLL   1810   1950


 

NB! Korraldajal on õigus teha reisi kavas muutusi. 
Reisi giidid ja tõlgid:

Roy Strider on eesti kirjanik ja rändur, sealhulgas raamatute "Himaalaja jutud", "Minu Mongoolia", "Mongoolia memuaarid. Tiibeti koertega kullaotsijate jälil" autor. Ta on 2008. a. Eesti reisikirjanduse peaauhinna võitja ning 2012. a. Euroopa meediaauhinna Prix Europa nominent. 

Reisi korraldab Fix Travel OÜ, reg kood 12958107

KMKR: EE101839170
A. H. Tammsaare tee 104a, Mustamäe linnaosa,Tallinn 12918
Swed: a/a EE882200221063242273
LHV: a/a EE267700771001815633
Tegevusluba: TRE000830


 

Loading

Jaga meid rõõmuga!

Comments are closed.