Mongoolia 2016

  

 

 MONGOOLIA 2016 - väljasurev dukhade hõim.

Taiga, põhjapõdrad, šamaan.

26.08 - 7.09.2016

Reisi kestvus 12 ööd

Reisi hind 2490 

Dukhalaps puhkehetkel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukhalaps puhkehetkel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net

 „Kas nojoon on kunagi juba üle Darkhat Ola mägestiku ratsutanud?“ küsis sojoot imestanult.
„Ei,“ vastasin mina.
„Aga ma nägin eile öösel nägemist, sellest tean, et tagasi pöörata ei või.“
(Ferdinand Ossendowski „Loomad, inimesed ja jumalad“ (eesti keeles 1924))

Mongoolia hüljatuimas, kaugeimas nurgas, Sajaanide mäestiku lõunaserva ja Baikali väikese vennasjärve Hövsgöli kalda vahel elab taigasse ja mägedesse peitunult kaduv rahvas, hääbuv hõim. Need on sajaanisamojeedide sekka kuuluvad šamanistid, põhjapõdraratsanikud, salapärased dukhad ehk tsaatanid. Väljasureva hõimurahva arvuks hinnatakse tänapäeval vaid 200-400 inimest. Hõimuga koos on planeedilt kadumas ka nende erilised kodustatud põhjapõdrad (tänaseks vaid u. 600), kelleta dukharahvas ei saa.

Dukhad on loodusrahvas, kes on säilitanud unikaalse, ainulaadse ürgse elulaadi tänu oma elupiirkonna pikaaegsele isoleeritusele ning tugevatele traditsioonidele. Kõneldakse, et nad mõistavad karude, huntide ja kotkaste keeli. Kahtlemata suhtlevad nad aga põhjapõtradega ning looduslastena on dukhad tänapäeva inimese jaoks eelkõige uskumatu ja hunnitu kohtumine otsekui oma esivanemate ning iidse mäluketiga.

Matkame põhjapõdral mägedes ja taigas. Maailma ühe ainulaadseima hõimurahva juures kohtume ka šamaaniga ja kaeme läbi mediteerimise iseendi sisse. 

Ainulaadsus ja erakordsus ei tule kätte kandikul. See reis läbi Mongoolia lõputute avaruste ja keeruka taigamaastiku on raske ettevõtmine, kus tuleb leppida pikkade autosõidupäevade, looduse stiihiate, kõikuvate temperatuuride ja lõkkesuitsuga. Ometi kohtume ka budistlike laamadega, tiibeti jakkidega, kaamelite, kauguste ja lõputu avarusega. Lisaks UAZ-bussides reisimisele saame soovi korral mägesid ja taigat mõõta ka hobustel, dukhade juures aga põhjapõtradel ratsutades.

Sadulasse!

 

Lisainfo ja broneerimine:

(+372) 5524 138

roystrider@tibet.ee

 

Ülevaatlik reisiprogramm:

26. august - Lahkumine lennukiga Tallinnast Ulaanbaatarisse, Mongooliasse. Vahemaandumine Moskvas.
27. august - Saabumine Ulaanbaatarisse. Lennujaamas tervitavad meid mongolite traditsioonilise kombe kohaselt tõlk, kokk ja autojuhid, kelle hoolde end edasiseks Mongoolia-teekonnaks usaldame. Sõidame hotelli ning värskendame end peale pikka lennureisi. Lõunastame traditsioonilises mongoli restoranis, peale seda sõidame Gandantegchinlen'i - Mongoolia suurimasse budistlikkusse kloostrisse, et eesseisvale retkele head õnne paluda. Õhtusöök restoranis Modern Nomads http://www.modernnomads.mn
28. august - Lahkumine Mongoolia pealinnast Ulaanbaatarist Hövsgöli aimaki pealinna Mörönisse juba kell 7 hommikul. Meid ootab 15 tundi ja 850 kilomeetrit rühkimist vene UAZ-maastikubussidega Mongoolia avaruses. Varane hommikusöök hotellis Ulaanbaataris, lõunastame Erdeneti kuulsas (villa)tööstuslinnas ning teeme sisseostusid kohalikul mustal turul, õhtusöök Mörönis hotellis. Mörönis on enamasti hotellis ka WiFi internetiühendus, Mongoolia üleriigilisse elektrivõrku lülitati Möröni linn juba 2004 aastal! http://www.murunhotel.com/mn/menu/69.html
29. august - Sõidame maastikubussides Mörönist 280 kilomeetri kaugusele, Tsagaan Nuuri järve ääres elavate dukhade juurde. Ööbime järve lähistel kohalike elanike puumajades või Ulaan uuli külas. Piirkonnas peaks sel ajal olema juba maas ka esimene lumi!

30. august - Täna jõuame meie reisi sihtpunktiks oleva dukhaperekonna juurde taigas. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk. Ööbime dukhaperekonna tipiides (püstkodades).

31. august - Veedame päeva dukhade külalisena nende tegemisi viisakalt jälgides ning nende iidsest ja igavikulisest eluolust õppida püüdes. Mekime kohalikku toitu, rüüpame kohalikku teed ja teeme elamusterikka ratsaretke põhjapõtrade seljas Mongoolia ja Tõva Vabariigi piirialal Tannu-Ola mäestiku taigas. Hommiku-, õuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk (soovijatel on võimalik süüa ka dukhade toitu). Ööbime dukhaperekonna tipiides.

1. september - Ratsamatk põhjapõtradel imelises ümbruses. Kohtumisõhtu šamaaniga, kes viib nii meie kui kogu maailma tarbeks läbi kohaliku võimsa väeriituse. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk (soovijatel on võimalik süüa ka dukhade toitu). Ööbime dukhaperekonna tipiides.

2. september - Viimane täispäev dukhade juures. Õpime mediteerimist ning salvestame mälestusi mällu ja mälukaartidele. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk (soovijatel on võimalik süüa ka dukhade toitu). Ööbime dukhaperekonna tipiides.

3. september - Sõidame tagasi imeilusa Tsagaan Nuuri järve äärde. Ööbime kohalike dukhade juures. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk.

4. september - Sõidame Tsagaan Nuurist Mörönisse, taaskord on meie päralt hotell, vannituba, tsivilisatsioon. Hommiku- ja lõunasöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk, õhtusöök hotellis.

5. september - See võib olla reisi kõige igavam päev, kuid hea seltskonna korral ei pruugi sugugi nõnda minna. Tüürime Mörönist visalt Mongoolia pealinna poole ning teeme taas peatuse juba tuttavlikus Erdenetis, et seal lõunasöögiga keha kinnitada. Saabume Ulaanbaatarisse ja hotelli hilisõhtul.

6. september - Uudistamise- ja osturetked Ulaanbaataris. Teeme põhjaliku visiidi Gandeni budistlikkusse kloostrisse, Mongoolia viimase budistliku valitseja Bogdogeeneni suvepaleesse, ajame kuulsa vene kunstnik Nikolai Roerichi omaaegseid jälgi. Külastame turgu ja vaatamisväärsusi. Hommikusöök hotellis, ühine lõpuõhtusöök grillrestoranis. 

7. september - Lahkumine Mongooliast, tagasilend koju (saabume Tallinna sama kuupäeva õhtul).

Hinnas sisaldub:

● Mongoolia piiritsooni sisenemise eriload ja viisatasu

●Lennupiletid suunal Tallinn-Moskva-Ulaanbaatar-Moskva-Tallinn koos kõikide lennujaamamaksudega ja registreeritava pagasiga
●Transport suunal Ulaanbaatar- Mörön - Tsagaan Nuur – taiga - Tsagaan Nuur – Mörön - Ulaanbaatar, sh vajadusel ratsahobustel.
● Ratsamatkad põhjapõtradel
● Programmis märgitud hotellid koos hommikusöökidega
● Kõik programmis märgitud toidukorrad
● Sõit lennujaamast ja lennujaama Ulaanbaataris
● Kõik kohapealsed ekskursioonid koos sissepääsutasudega muuseumitesse (kui ei ole teisiti märgitud)

● Eestikeelne reisijuht algusega Tallinnast, lisaks kohalik giid Mongoolias kõikidel programmis sisalduvatel ekskursioonidel ja üritustel

Hinnale lisanduvad:

● Söögid ja joogid, mida ei ole programmis märgitud
● Sissepääsutasud, mida ei ole programmis märgitud
● Ühekohalise toa lisatasu 25 €/öö
● Reisikindlustus

REISIHIND:

● 2390 € (kuni 10. maini esimesele viiele registreerujale)
● 2490 € 

Annulleerimistingimused:

● Ettemaks summas 1200 € ei kuulu tagastamisele – lennukipiletite kuupäevi saab lisatasu eest muuta
● Trahv 60% reisi maksumusest, tühistades alates 10.05.2016 kuni 29.06.2016
● Trahv 100% reisi maksumusest, tühistades alates 30.06.2016

Dukhalapsed põhjapõtradel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukhalapsed põhjapõtradel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
 

 

Reisiprogramm:

26. august, reede - lennugraafik:

Tallinn-Moskva

1   SU-2107   26AUG   TLLMOW   1135   1310

Moskva-Ulaanbaatar

2   SU-330   26AUG+1   MOWULN   1900   0700+1

27. august, laupäev - Müstiline Mongoolia!

Saabume peale pikka lennureisi Mongoolia pealinna Ulaanbaatarisse, mis on vähem kui kümnendi jooksul omaaegsest nõukogude stiilis Aasia linnast peadpööritava kiirusega arenenud peegelklaasist seinakatetega pilvelõhkujate paigaks.
Siirdume hotelli, värskendame end, lõunastame kohaliku põlisrahva restoranis ning suundume Gandani kloostrisse uurima maailma üht kõrgeimat buddhakuju, kohtuma budistlike õpetajatega ning oma eelseisvale retkele head õnne paluma. Linnas uitamiseks jääb soovijatele ka mõnevõrra vabamat aega.
Suviti on Ulaanbaatar paras katel, kuna kõrbeline kliima, asfalt ja betoon kütavad linnas korraliku sauna. Augusti viimasel päeval on linn päeviti mõõduka, öösel aga juba jaheda temperatuuriga paik. Tänapäeva maailmas on viimastel aastatel Mongoolia näidanud end ka kui üks kuumemaid ja kiireimini kasvavaid majandusi. Peamise (et mitte öelda ainsa) tõuke on selleks andnud kaevandussektor. Viimasel ajal on majanduskasv pisut raugenud ning see tekitab kõige enam nurinat ja probleeme mongoli keskklassi seas.
Kaasajastumisele vaatamata pole ka nomaadirahva traditsiooniline kultuur veel täiesti välja surnud, kuigi iga aastaga lüüakse sellele üha kõvemat hingekella. Mongoolia rahvastikust vähemalt pool elabki tänapäeval juba Ulaanbaataris. Siin on näha glamuuri ja uhkeid maastureid, aga trehvab ka maaalustel soojaveetrassidel elavaid tänavalapsi ning kivilinna ümbritsevad endiselt traditsioonilised ger'ide ehk jurtade rajoonid.
Mongoolia pealinnas on haaravad muuseumid, mitmed hindamatud kloostrid ja pühamud, aga ka uhke ning tasemel ooperiteater ja kõik klassikalise pealinnaga ühilduvad asutused.
Õhtusöök toimub uhkes restoranis Modern Nomads.

28. august, pühapäev - Tuhiseme läbi lõputute avaruste

Sel hommikul tuleb tõusta varakult ning peale hommikusööki hotellis asume kahe UAZ-bussiga juba kell 7 hommikul teele Põhja-Mongoolias asuva Hövsgöli järve suunas. Täpsemalt on meie tänaseks sihtpunktiks Möröni linn ning läbida tuleb üle 850 kilomeetri. Sõit Mörönisse võtab aega vähemalt 15 tundi ning Mongoolia mõistes niivõrd kiire kohalejõudmine on võimalik vaid tänu sellele, et täpselt aasta eest valmis esmakordselt ajaloos Mörönit Ulaanbaatariga ühendav kõva kattega maantee. Tõttamisest hoolimata on meil võimalik teha mitmeid fotopeatusi, metsapeatusi (ilma metsata!) ning lõunasöök ootab meid Erdenetis, kus valmivad tänapäeval peaaegu kõik kuulsad Mongoolia villased vaibad. Külastame ka Erdeneti musta turgu. Ehk saame siit endile lisaks hušuurile (mongolite soolase täidisega pannkook) või buuzidele (mongolite pelmeenid) kehakinnitamisele ka kiirkorras mõned soodsa hinnaga paksud villased vaibad, sõbad või vildist sussid soetada. Hilisõhtul jõuame Delgermöröni jõe ääres asuvasse Möröni linna, kus detsembrikuu külmarekord on olnud -45 kraadi Celsiuse järgi. Septembri algul on siin õhtuti-öösiti siiski enamasti mõni plusskraad sooja. Õhtustame öömajaks olevas hotellis, kus enamasti on ka internet.

Dukhad treenivad lisaks põhjapõtradele ka hunte. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukhad treenivad lisaks põhjapõtradele ka hunte. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net

29. august, esmaspäev - Valge järve valgus

Võtame peale hommikusööki hotellis taas UAZides kohad sisse ning kursi Tsagaan Nuuri ehk Valge Järve peale. Kulgeme taiga ja mägede maal. Täna tuleb meil sõita „ainult“ 170 kilomeetrit, kuid seda märksa kehvemates teetingimustes. Tsagaan Nuuri rajoonis elab kokku vaid pisut üle 1000 inimese ning see on isegi Mongoolia mõistes üks üksildane, ligipääsmatu ning kõrvaline kant. Peamiselt asustavad seda piirkonda ürgsed darhaadide ja tsaatanite (dukhade) hõimud, kes praktiseerivad šamanismi. Tsagaannuur piirneb Renchinlkhümbe ja Ulaan-Uuli rajoonidega. Septembri algul võib siin olla maas juba lumi ja sõltuvalt ilmastikuoludest võib samuti ka juhtuda, et ööbime Valge Järve dukhade puitmajade asemel sel öösel hoopis naabruses asuvas Ulaan-Uulis. Suure tõenäosusega kohtame siin nii jakke, hainakke (jaki ja lehma ristand mongoli keeles) kui kaameleid. Tegevusse asub ka meie seltskonda saatev krišnaiidist kokk, kes valmistab tervislikke ja toitvaid, hea karmaga eineid.

30. august, teisipäev - Dukhad! Todsdžinid! Tsaatanid!

Oleme meid võõrustavale dukhaperekonnale juba lähedal. Ainult ehk 100 kilomeetrit veel UAZidega edasi pressida! Seejärel, sõltuvalt lumekatte olemasolust või paksusest, ukerdame perekonna tipiilaagrini sõidukitega või istume erivajaduse korral autodest ümber mongoli hobuste sadulatesse. Sealt, kus maasturid jänni jäävad, rühivad mongolite ratsud sitkelt läbi, kandes lisaks meile ka kogu vajalikku pagasit. Põhjapõtrade ja laagrisuitsude ilmumine on märgiks dukhapere leidmisele. Korraga on see saladuslik, väljasurev hõim kogu oma eheduses meie ees. Me tutvume teistmoodi maailmaga, puudutusega läbi aja meie esivanematelt, kelle elulaad kunagi dukhade omast kuigipalju ei erinenud. Oleme kohal! SHommiku-, lõuna- ja õhtusöök grupi kokalt, muu kostitamine ja soovi korral kohalik roog dukhade poolt.

Lisaks huntidele treenivad dukhad ka kaljukotkaid, keda kasutavad edukalt jahipidamisel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Lisaks huntidele treenivad dukhad ka kaljukotkaid, keda kasutavad edukalt jahipidamisel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net

31. august, kolmapäev -  Koos dukhadega põhjapõtradel

Peale hommikust virgumist, teed, kohvi, linnupetet ja ärkamisrituaale asume koos dukhade hõimu liikmetega põhjapõtradele ning sooritame imepärase ratsamatka puutumatu loodusega paigas, mida võiks nimetada ka tsiviliseeritud maailma lõpuks. Muinasjutulise põhjapõdramatka lõpus ootab meid lõunasöök, seejärel vaatleme hõimuelu igapäevatoiminguid. Õhtusöök ja ööbimine tipiides.

Talv dukhade maal näeb sageli välja selline. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Talv dukhade maal näeb sageli välja selline. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net

1. september, neljapäev -  šamaan

Oleme iseäralike sündmuste ja elu tunnistajateks ning osalisteks. Sõidame põhjapõtradel peale hommikusööki taigasse. Väljume laagrist ning teeme veel ühe kirka ning iseäraliku ratsamatka sel kummalisel maal. Peale lõunasööki vaatleme taas tsaatani rahva elu ja toiminguid, õhtupoolikul saabub meie juurde aga šamaan. Šamaani tulekuga algab ürgne tseremoonia, vanad traditsioonid ärkavad elule. Sünnib puhastumine, sisekaemus.

Dukha-šamaan. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukha-šamaan. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net

2. september, reede - Vaikelu taigas.

Dukhade juures ajutises isolatsioonis viibides näeme inimsuhteid ja maailma tegelikke püsiväärtusi selgemini kui tavaliselt. Õpime tipiis selgeks Tiibeti hingamismeditatsiooniharjutuse, zen-hingamisharjutuse ja metta bhavana kõikehõlmava kaastundemeditatsiooni harjutuse. Neid kombineerides saadame tsaatanirahva juurest oma energia nii Eestisse kui üle kogu maailma. Peale meditatsiooni algab vaba päev, kus igaüks leiab endale ise tegevuse, mis ei häiri ega solva meie võõrustajaid ega muutu grupi liikmetele ohtlikuks (näiteks üksinda taigas uitada pole mõistlik ega turvaline). Soovijatel on ka täna võimalik põhjapõtradel või hobustel pikalt matkata. Toitlustamise eest vastutab grupi kokk, võõrustajate katlast söömine on samuti soovi korral võimalik.

"Meie" dukhaperekonna pea on vanim naine, kes on samuti šamaan. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
"Meie" dukhaperekonna pea on vanim naine, kes on samuti šamaan. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net

3. september, laupäev - Teistsugusena tagasi

„Ulan-taiga ja Darkhat Ola jäid meie seljataha. Jõudsime nüüd õige kiirelt edasi, sest siin algasid tasased Mongoolia lagendikud. Igalpool paistsid laialdased, toredad karjamaad. Mõnes kohas haljendasid lehtkuuskede salgad. Meil tuli mõnestki kiirelt voolavast jõest läbi minna. Need polnud väga sügavad, ka olid neil kindlad sängid.“ (Ferdinand Ossendowski „Loomad, inimesed ja jumalad“)

Oleme dukhaperega jumalaga jätnud ning alustame teekonda tagasi tänapäevase tsivilisatsiooni poole. Ometigi on tänapäev samapalju ka seal, hõimurahva juures ja seas. Usutavasti oleme oma tänapäeva naastes hoolikamad ning teistsugused, et ka dukhade tänapäev ja tulevik säilida saaks. Suundume UAZidel Tsagaan Nuuri. Ööbime kohalike elanike (darhaadide või tsaatanite) kodudes. Toitlustamise eest vastutab grupi kokk.

Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net

4. september, pühapäev - Teel

Tsagaannuurist Mörönisse. Oleme pildistamispausidega teel Mörönisse ja sealsesse hotelli. Toitlustamise eest vastutab grupi kokk. Ööbimine ja õhtusöök hotellis, tõenäoliselt on hotellis ka internetiühendus. 

Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net

5. september, esmaspäev - Suurlinna tuled

Teeme taas peatuse Erdeneti mustal turul, kus on võimalik täiendada oma isiklikke- ja suveniirivarusid mongolite suurepärase käsitöö- ja vabrikutoodetega. Jõuame hilisõhtul tagasi Mongoolia pealinna Ulaanbaatarisse ning siirdume hotelli puhkama. Hommikusöök Mörönis, lõuna Erdenetis, õhtusöök Ulaanbaataris.

Dukhade ehk tsaatanite maa on kaardil tähistatud punaselt. Foto: lyzoos.wordpress.com
Dukhade ehk tsaatanite maa on kaardil tähistatud punaselt. Foto: lyzoos.wordpress.com

6. september, teisipäev - Punane kangelane: kloostrid, templid, ajalugu

.Päev puhkamiseks, Ulaanbaatariga ehk Punase Kangelasega tutvumiseks. Veedame pikemalt aega Gandeni budistlikus kloostris. Külastame ka mongoli viimase budistliku jumalkuninga suvepaleed, templeid, Narantuuli musta turgu ja erinevaid kauplusi. Hommikusöök hotellis. Reisi ühine lõpuõhtusöök restoranis BD Barbeque.

7. september, kolmapäev - Lend Eestisse

Meie mongolitest saatjad ja teejuht toimetavad grupi hommikul lennujaama ja saadavad mongolite kommete kohaselt koduteele. Lendame tagasi koju ja samuti tagasi ka kellaajas. Ees ootab Euroopa, Eesti ja jõudmine teistmoodi maailma.

Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net

Lennugraafik:
Ulaanbaatar-Moskva
3   SU-331   7SEP   ULNMOW   0810   0850

Moskva-Tallinn
4   SU-2114   7SEP   MOWTLL   1810   1950

NB! Korraldajal on õigus teha reisi kavas muutusi. 

Reisi giidid ja tõlgid:

Roy Strider on eesti kirjanik ja rändur, sealhulgas raamatute "Himaalaja jutud", "Minu Mongoolia", "Mongoolia memuaarid. Tiibeti koertega kullaotsijate jälil" autor. Ta on 2008. a. Eesti reisikirjanduse peaauhinna võitja ning 2012. a. Euroopa meediaauhinna Prix Europa nominent.

Ingrid Peek on eesti ajakirjanik, R2 autorisaate "Hallo, Kosmos!" saatejuht ning Roy Strideri õpetlike ja kasulike reiside kaasreisikorraldaja.

• Baigalmaa Baikal on mongoolia elukutseline giid (ingl. k.), hobialpinist ja turismibüroo Offroad Mongolia tegevjuht.

• Puntsag Baljir on mongoolia elukutseline autojuht, tal on 16-aastat ekstreemsetes oludes autojuhtimise ja offroad-sõidu kogemust.

Baigalmaa Baikal /Offroad Mongolia
Baigalmaa Baikal /Offroad Mongolia

 
Puntsag Baljir
Puntsag Baljir

Reisi korraldab Fix Ideed Estonia, registrikood 10892910

 
 

Loading

Jaga meid rõõmuga!

Leave a Comment