Mongoolia2018

  

 

 KEVAD MONGOOLIAS 2018 -

PÕHJAPÕDRARATSANIKUD.

MUST JA VALGE ŠAMAAN


V
äljasurev dukhade hõim, maailma võimsaimad šamaanid,

taiga, mäed, põhjapõdrad15.05 - 27.05.2018

Reisi kestvus 12 ööd, 14 päeva

Reisi hind 2690 

Dukhalaps puhkehetkel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukhalaps puhkehetkel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net

 „Kuni Su hobune on tugev - reisi, et maailma näha.“
(Mongoolia vanasõna)

Mongoolia hüljatuimas, kaugeimas nurgas, vägeva Sajaanide mäestiku lõunaserva ja Baikali vennasjärve Huvsguli kalda vahel elab taigasse ja mägedesse peitunult kaduv rahvas, hääbuv hõim. Need on sajaanisamojeedide sekka kuuluvad šamanistid, põhjapõdraratsanikud, salapärased dukhad ehk tsaatanid. Väljasureva hõimurahva arvuks hinnatakse tänapäeval vaid 200-400 inimest. Hõimuga koos on planeedilt kadumas ka nende erilised kodustatud põhjapõdrad (tänaseks vaid u. 600), kelleta dukharahvas ei saa.

2016. aasta septembris käisid väljasureval rahvakillul külas eestlased, kaasas Seto ülembsootska kirjalik läkitus, kingid Kihnu rahvalt ning ühes fotograafid ja kultuurisaadikud. 2017. aasta kevadel külastas dukhasid taas koos kinkidega, fotode, postkaartide ja heade soovidega Eesti rahvalt eestlaste reisigrupp. Ja 2018. aasta maikuus sõidame põhjapõdraratsanikele uuesti külla.  Me pole enam mitte pelgalt külalised, aga juba sõbrad Eestist, kultuurisaadikud, lootus ja lõngake dukhade püsimajäämise pikendamiseks. 

Šamaanid. Mongoolia kõige võimsamad, tõelised, ehtsad ja lihtsad šamaanid elavad just meie sihiks olevas piirkonnas. Sel retkel kohtume nii kogu elu Sajaanide mäestikus tegutsenud eakama musta šamaani Ariundelgeriga kui ka pisut allpool, mongolite kõige pühama mäe jalamil elava noore valge šamaanitariga. Šamaanid viivad läbi erilised riitused, annavad mõistlikke nõuandeid ning kõnelevad läbi taeva-, mäe- jt vaimudega kontakteerumise üsna jahmataval viisil iga grupiliikme minevikust ja tulevikust. 

Dukhad on loodusrahvas, kes on säilitanud unikaalse, ainulaadse ürgse elulaadi tänu oma elupiirkonna pikaaegsele isoleeritusele ning tugevatele traditsioonidele. Kõneldakse, et nad mõistavad karude, huntide ja kotkaste keeli. Kahtlemata suhtlevad nad aga põhjapõtradega ning looduslastena on dukhad tänapäeva inimese jaoks eelkõige uskumatu ja hunnitu kohtumine otsekui oma esivanemate ning iidse mäluketiga.

Ratsutame põhjapõtradel ja hobustel mägedes ja taigas. Hobustel ja sadulas tuleb meil avaraid Mongoolia lagendikke ja käänulisi, adrenaliinirohkeid mägiteid mõõta nagunii. Ka kogu meie pagas ning toit tuleb dukhade juurde kaasa võtta koormahobustel. Põhjapõtradel ratsutades toimuv matk mägises ning kevadises elule tärkavas taigas on aga täiesti teistmoodi kogemus, mis viib meid teise dimensiooni ja sarnaneb pigem vendade Grimmide muinasjutule kui reaalsele elule planeedil Maa.  

Ainulaadsus ja erakordsus ei tule kätte kandikul. See reis läbi Mongoolia lõputute avaruste ja keeruka taigamaastiku on raske ettevõtmine, kus tuleb leppida rappuva autosõiduga, looduse stiihiate, kõikuvate temperatuuride ja lõkkesuitsuga. Ometi kohtume ka budistlike laamadega, tiibeti jakkidega, kaamelite, kauguste ja lõputu avarusega. Kuid lisaks UAZ-bussides ja kohaliku lennuliiniga reisimisele saame mägesid, taigat ja Mongoolia mõõtmatuid lagendikke mõõta ka hobustel, dukhade juures aga põhjapõtradel ratsutades.

Sadulasse!

 

Lisainfo ja broneerimine:

(+372) 5524 138

roystrider@tibet.ee

 
Ülevaatlik reisiprogramm:

15. mai - Lahkumine lennukiga Tallinnast Ulaanbaatarisse, Mongooliasse. Vahemaandumine Moskvas.

16. mai - Saabumine Ulaanbaatarisse. Lennujaamas tervitavad meid mongolite traditsioonilise kombe kohaselt tõlk, kokk ja autojuhid, kelle hoolde end edasiseks Mongoolia-teekonnaks usaldame. Sõidame hotelli ning värskendame end peale pikka lennureisi. Lõunastame mongoli budistlikus restoranis Gandantegchinlen'i - Mongoolia suurima budistliku kloostri territooriumil. Seejärel külastame kloostrit, et eesseisvale retkele head õnne paluda. Õhtusöök Ulaanbaataris traditsioonilises mongoli restoranis. (Hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök)

17. mai - Lendame peale hommikusööki siselennuga Ulaanbaatarist 700km kaugusele, Huvsguli aimagi (rajooni) pealinna Murunisse.  Hunnu Air, MR-131 10:10 - 11:40. Varane hommikusöök hotellis Ulaanbaataris, lõunastame Murunis ning teeme sisseostusid kohalikul mustal turul, õhtusöök Murunis hotellis. Murunis on hotellis ka WiFi internetiühendus, sest Mongoolia üleriigilisse elektrivõrku lülitati Muruni linn juba 2004 aastal! (H, L, Õ)

18. mai - Sõidame maasturitega Murunist 280 kilomeetri kaugusele, Tsagaan Nuuri järve ääres elavate dukhade juurde. Kuna teed sel marsruudil sisuliselt puuduvad, võtab sõit terve päeva. Ööbime järve lähistel kohalike elanike jurtades või Ulaan uuli külas puumajast primitiivses hotellis. (H, L, Õ)

19. mai - Täna hüppame legendaarsete mongoli hobuste sadulatesse ning teeme kustumatu mälestuse jätva ratsamatka, mis kestab 4-6 tundi. Õhtuks jõuame meie reisi sihtpunktiks oleva dukhaperekonna juurde Sajaanide nõlval asuvas mägises taigas. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk. Ööbime dukhaperekonna tipiides (püstkodades). (H, L, Õ)

20. mai - Veedame päeva dukhade külalisena nende tegemisi viisakalt jälgides ning nende iidsest ja igavikulisest eluolust õppida püüdes. Mekime kohalikku toitu, rüüpame keedetud põhjapõdrapiima ja kohalikku teed ja teeme elamusterikka mägimatka Mongoolia ja Tõva Vabariigi piiritsoonis. Hommiku-, õuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk (soovijatel on võimalik süüa ka dukhade toitu). Ööbime dukhaperekonna tipiides. (H, L, Õ)

21. mai - Mägimatk põhjapõtradel imelises ümbruses, rühime kõrgustesse, kus hea õnne korral kohtume ka lumega. Kohtumisõhtu šamaaniga, kes viib nii meie kui kogu maailma tarbeks läbi kohaliku väeriituse. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk (soovijatel on võimalik süüa ka dukhade toitu). Ööbime dukhaperekonna tipiides. (H, L, Õ)

22. mai - Viimane täispäev dukhade juures. Õpime mediteerimist ning salvestame mälestusi mällu ja mälukaartidele. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk (soovijatel on võimalik süüa ka dukhade toitu). Ööbime dukhaperekonna tipiides. (H, L, Õ)

23. mai - Pakime hommikul kogu pagasi taas hobukaravanile ning hüppame ka ise jälle sadulatesse. Jätame oma erakordsete võõrustajatega hüvasti ning alustame taas muinasjutulist ratsamatka mägedest allapoole, valge šamaani kodu suunas. Pärastlõunaks jõuame meile vastu sõitva maastikubussini, mis viib meid kohaliku mongoli jurtasse sealset külalislahkust, sooja teed ja rammusaid roogasid nautima. Peale kehakinnitust asume maasturil teele valge šamaani juurde, et enne esimese ehatähe süttimist tema jurtasse jõuda ning tähelepanelikult unikaalset, ehedat šamaanikogemust tunnistada. Ööbime mongoli nomaadiperekonna külalistena jurtades. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk. (H, L, Õ)

24. mai - Asume tagasiteele Murunisse. Teel teeme foto- ja videopeatusi ning peame piknikku vapustavalt ilusa vaatega Erhel Nuur järve kaldal, kus võib tavaliselt vaadelda nii suuremat jakikarja kui raisa- ja kaljukotkaste lähedust. Hommiku- ja lõunasöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk, õhtusöök hotellis. (H, L, Õ)

25. mai - Tagasilend Mongoolia pealinna Ulaanbaatarisse. Vaatlemine, ostlemine, kulgemine. Hommikusöök hotellis, lõunasöök Ulaanbaataris. Hunnu Air, MR-132 12:10 - 13:30, (H, L)

26. mai - Vaba päev Ulaanbaataris. Hommikusöök hotellis, Ulaanbaatari Musta turu (Narantuuli) külastamine, lõunasöök Ulaanbaataris, rahvusliku muusika- ja tantsuansambli etendus, hüvastijätuõhtusöök Mongoolia traditsioonilises restoranis. (H, L, Õ)

27. mai - Lahkumine Mongooliast, tagasilend koju (saabume Tallinna sama kuupäeva õhtul).


Hinnas sisaldub:

● Mongoolia piiritsooni sisenemise eriload ja viisatasu
●Lennupiletid suunal Tallinn - Moskva - Ulaanbaatar - Moskva - Tallinn koos kõikide lennujaamamaksudega ja registreeritava pagasiga
Lennupiletid Ulaanbaatar - Murun - Ulaanbaatar
●Transport suunal Murun - Tsagaan Nuur - taiga - Tsagaan Nuur - Murun, sh ratsahobustel.
● Ratsutamine põhjapõtradel
● Programmis märgitud hotellid koos hommikusöökidega
● Joogivesi ja kuum tee
● Kõik programmis märgitud toidukorrad
● Sõit lennujaamast ja lennujaama Ulaanbaataris
● Kohapealsed šamaanikülastused, aga ka ekskursioonid koos sissepääsutasudega muuseumitesse (kui ei ole teisiti märgitud)
● Eestikeelne reisijuht algusega Tallinnast, lisaks kohalik giid Mongoolias kõikidel programmis sisalduvatel ekskursioonidel ja üritustel


Hinnale lisanduvad:

● Söögid ja joogid, mida ei ole programmis märgitud
● Sissepääsutasud, mida ei ole programmis märgitud
● Ühekohalise hotellitoa lisatasu 25 €/öö
● Reisikindlustus


REISIHIND:

● 2690 €


Annulleerimistingimused:

● Ettemaks summas 1500 € ei kuulu tagastamisele – lennukipiletite kuupäevi saab lisatasu eest muuta
● Trahv 60% reisi maksumusest, tühistades alates 01.02.2018 kuni 15.03.2018
● Trahv 100% reisi maksumusest, tühistades alates 16.03.2018

Dukhalapsed põhjapõtradel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukhalapsed põhjapõtradel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
 

Reisiprogramm:

15. mai, teisipäev - lennugraafik:

Tallinn-Moskva

1   SU-2107   15MAY   TLLMOW   1135   1315

Moskva-Ulaanbaatar

2   SU-330   15MAY+1   MOWULN   1900   0600+1


16. mai, kolmapäev - Müstiline Mongoolia!

Saabume peale pikka lennureisi Mongoolia pealinna Ulaanbaatarisse, mis on vähem kui kümnendi jooksul omaaegsest nõukogude stiilis Aasia linnast peadpööritava kiirusega arenenud peegelklaasist seinakatetega pilvelõhkujate paigaks.
Siirdume hotelli, värskendame end, lõunastame suurepärases budistlikus restoranis ning suundume Gandani kloostri templitesse uurima maailma üht kõrgeimat kaastundebuddha Avalokitešvara kuju, kohtuma budistlike õpetajatega ning oma eelseisvale retkele head õnne paluma. Linnas uitamiseks jääb soovijatele ka mõnevõrra vabamat aega.
Suviti on Ulaanbaatar paras katel, kuna kõrbeline kliima, asfalt ja betoon kütavad linnas korraliku sauna. Augusti lõpus on linn päeviti mõõduka, õhtuti ja öösel aga veel jahedama temperatuuriga paik. Tänapäeva maailmas on veel mõne aasta eest Mongoolia näidanud end ka kui üks kuumemaid ja kiireimini kasvavaid majandusi. Peamise (et mitte öelda ainsa) tõuke andis selleks hüppeks kaevandussektor. Viimastel aastatel on majanduskasv seiskunud, hinnad hoogsalt tõusnud ning see tekitab juba muutuma hakanud ühiskonnas palju probleeme.
Kaasajastumisele vaatamata pole ka nomaadirahva traditsiooniline kultuur veel täiesti välja surnud, kuigi iga aastaga lüüakse sellele üha kõvemat hingekella. Mongoolia rahvastikust vähemalt pool elabki tänapäeval juba Ulaanbaataris. Siin on näha glamuuri ja uhkeid maastureid, aga veel hiljuti tekitas kõmu maaalustel soojaveetrassidel elav tänavalaste kogukond ning kivilinna ümbritsevad endiselt traditsioonilised ger'ide ehk jurtade rajoonid.
Mongoolia pealinnas on haaravad muuseumid, mitmed hindamatud kloostrid ja pühamud, aga ka suur õhusaaste, kohutavad liiklusummikud, uhke ning tasemel ooperiteater ja kõik klassikalise hiigelpealinnaga ühilduvad asutused ning nähtused.
Õhtusöök leiab aset rahvuslikus restoranis.
 

17. mai, neljapäev - Tuhiseme üle lõputute avaruste

Sel päeval lendame peale hommikusööki siselennuga Ulaanbaatarist 700km kaugusele, Huvsguli aimagi (rajooni) pealinna Murunisse. Nagu kirjutas eelmisel aastal samal marsruudil liikunud filosoof ja kultuuritelesaate Plekktrumm hing Joonas Hellerma: "Samal päeval viib Mongoolia siselend meid põhja suunas väikelinna Murunisse. Ereda päikesega paistavad pilvede vahelt Mongoolia stepimaastikud, kumerad künkad ja lauged mäeveerud. Lennuväljale astudes, kui selja taga lülituvad välja lennuki mootorid, selgineb esimest korda tõsiasi, et oleme kodust 6000 km kaugusel. Lennuväli läheb sujuvalt üle stepiavarusteks, pilk ulatub igas suunas kaugusse. Aga see pole mitte ainult seninägematu maastik kumerate stepiväljadega, vaid hoopiski vaikus, mis võtab kuulmismeeled oma embusse. Horisondi tagant kiirgab kumisevat ja suurt vaikust. Siinsamas lennuväljal oleme justkui hiiglaslikus looduse kontserdisaalis. Iga samm või öeldud sõna kostab selgelt ja sametiselt. Saabusime lõpmatu vaikuse maale, mis jääb meid saatma kogu reisi vältel."

Veedame ülejäänud päeva Murunis, lõunastame, külastame turgu ja kauplusi, et oma varusid täiendada. Ehk saame siit endile lisaks hušuurile (mongolite soolase täidisega pannkook) või buuzidele (mongolite pelmeenid) kehakinnitamisele ka kiirkorras mõned soodsa hinnaga paksud villased vaibad, sõbad või vildist sussid soetada. Delgermuruni jõe ääres asuvas Muruni linnas on detsembrikuu külmarekord olnud -45 kraadi Celsiuse järgi. Augusti lõpul on siin õhtuti-öösiti siiski mõned plusskraadid sooja. Õhtustame öömajaks olevas hotellis, kus on ka WIFI-internet.

Dukhad treenivad lisaks põhjapõtradele ka hunte. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukhad treenivad lisaks põhjapõtradele ka hunte. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


18. mai, reede - Valge järve valgus

Võtame peale hommikusööki hotellis vene maastikubussides UAZides kohad sisse ning kursi Sajaanide peale. Kulgeme taiga ja mägede maal. Täna tuleb meil sõita „ainult“ 170 kilomeetrit, kuid seda päris kehvades teetingimustes. Rännak keerulisel maastikul võtabki enamuse päevast. Dukhade elupaigaks olevas piirkonnas elab kokku vaid pisut üle 1000 inimese ning see on isegi Mongoolia mõistes üks üksildane, ligipääsmatu ning kõrvaline kant. Peamiselt asustavad seda piirkonda ürgsed darhaadide ja tsaatanite (dukhade) hõimud, kes praktiseerivad (kohati budismi mõjutustega) šamanismi. Dukhade maa piirneb Renchinlkhümbe ja Ulaan-Uuli rajoonidega. Augusti lõpus võib kehva õnne korral siin lausa lundki sadada ja sõltuvalt ilmastikuoludest võib samuti ka juhtuda, et ööbime darhaadide jurtade asemel sel öösel hoopis naabruses asuvas Ulaan-Uulis. Suure tõenäosusega kohtame siin nii jakke, hainageid (jaki ja lehma ristand mongoli keeles) kui kaameleid. Tegevusse asub ka meie seltskonda saatev kokk, kes valmistab tervislikke ja toitvaid, hea karmaga eineid.


19. mai, laupäev - Dukhad! Todsdžinid! Tsaatanid!

Oleme meid võõrustavale dukhaperekonnale juba lähemal.  Renchinlkhümbe külakese taga lõpeb igasugune tee ning me istume ümber mongoli hobuste sadulatesse. Sealt, kus maasturid jänni jäävad, rühivad mongolite ratsud sitkelt läbi, kandes lisaks meile ka kogu vajalikku pagasit. Ratsamatk koos pausidega võtab peaaegu päeva. Lõunastame hobumatka jooksul laagrisse asudes. Raske mägine rühkimine, koormahobuste talutamine, kitsad taigarajad ning viimaks... põhjapõtrade ja laagrisuitsude ilmumine on märgiks dukhapere leidmisele. Korraga on see saladuslik, väljasurev hõim kogu oma eheduses meie ees. Me tutvume teistmoodi maailmaga, puudutusega läbi aja meie esivanematelt, kelle elulaad kunagi dukhade omast kuigipalju ei erinenud. Oleme kohal! Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök grupi kokalt, muu kostitamine ja soovi korral kohalik roog dukhade poolt.

Lisaks huntidele treenivad dukhad ka kaljukotkaid, keda kasutavad edukalt jahipidamisel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Lisaks huntidele treenivad dukhad ka kaljukotkaid, keda kasutavad edukalt jahipidamisel. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


20. mai, pühapäev -  Avastame kohalikku loodust

Oleme iseäralike sündmuste ja elu tunnistajateks ning osalisteks. Peale hommikusööki teeme rahulikus tempos mägimatka tippude suunas, kus võtame ka lõunaeineks pasliku pruukosti. Loodusvaatlused, kulgemine, olemisest rõõmu tundmine. Õhtusöök ja ööbimine tipiides.

Talv dukhade maal näeb sageli välja selline. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Suvi dukhade maal näeb sageli välja selline. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


21. mai, esmaspäev -  Ratsamatk põhjapõtradel, must šamaan

Peale hommikust virgumist, teed, kohvi, linnupetet ja ärkamisrituaale saame ratsutada koos dukhade hõimu liikmetega nende põhjapõtradel ning sooritame imepärase matka puutumatu loodusega paigas, mida võiks nimetada ka tsiviliseeritud maailma lõpuks. Matka lõpus ootab meid lõunasöök, seejärel vaatleme hõimuelu igapäevatoiminguid. Õhtupoolikul dukhade juurde naastes saabub meie juurde aga must šamaan. Šamaan Ariundelgeri tulekuga algab ürgne tseremoonia, vanad traditsioonid ärkavad meie silme all elule. Õhtusöök ja ööbimine tipiides.

Dukha-šamaan. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukha-šamaan. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


22. mai, teisipäev - Vaikelu taigas. Meditatsioonipäev  

See on vaba, programmitu ning lõõgastamiseks mõeldud päev meie võõrustajate juures, ehedas ja juba tuttavlikuks muutunud keskkonnas, kus oleme leidnud uusi sõpru ning kummastavaid kogemusi. Jalutuskäigud, mõtlused, võõrustajate abistamine, kümblused karge veega mägijões - kõik on täna meie endi teha. Ainult ära kaduda ei tohi! Dukhade juures ajutises isolatsioonis viibides näeme inimsuhteid ja maailma tegelikke püsiväärtusi selgemini kui tavaliselt. Õpime tipiis selgeks Tiibeti hingamismeditatsiooniharjutuse, zen-hingamisharjutuse ja metta bhavana kõikehõlmava kaastundemeditatsiooni harjutuse. Neid kombineerides saadame tsaatanirahva juurest oma energia nii Eestisse kui üle kogu maailma. Peale meditatsiooni algab vaba päev, kus igaüks leiab endale ise tegevuse, mis ei häiri ega solva meie võõrustajaid ega muutu grupi liikmetele ohtlikuks (näiteks üksinda taigas uitada pole mõistlik ega turvaline). Soovijatel on ka täna võimalik põhjapõtradel või hobustel sõita. Toitlustamise eest vastutab grupi kokk, võõrustajate katlast söömine on samuti soovi korral võimalik. Õhtusöök ja ööbimine tipiides.

"Meie" dukhaperekonna pea on vanim naine, kes on samuti šamaan. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Dukhaperekonna pea on enamasti ka šamaan. Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


23. mai, kolmapäev - Hüvasti, tsaatanid! Tere tulemast mongoli nomaadipere ja valge šamaan!

Ulan-taiga ja Darkhat Ola jäid meie seljataha. Jõudsime nüüd õige kiirelt edasi, sest siin algasid tasased Mongoolia lagendikud. Igalpool paistsid laialdased, toredad karjamaad. Mõnes kohas haljendasid lehtkuuskede salgad. Meil tuli mõnestki kiirelt voolavast jõest läbi minna. Need polnud väga sügavad, ka olid neil kindlad sängid.

Täna asume dukhade maalt peale hommikusööki teele tavapärasema Mongoolia suunas. Hobumatka kestel lõunastame looduses lõkketule ääres. Peale pikemat sorti ratsamatka läbi mägise taiga meie kilomeetri pikkuseks venivas hobukaravanis jõuame viimaks autojuhtide ja UAZ-bussideni. Laadime ümber meie pagasi ja koormad. Masinateni jõudes alustame teekonda majesteetlike Sajaanide naabruses ning jõuame viimaks mongoli nomaadipereni, kuhu jääme öömajale jurtadesse, et uudistada ja tähele panna ka mongoli rändkarjakasvatajate igapävaelu. Kuid unedemaale me sel õhtul niipea ei rända. Asume taas sõidukisse ning kulgeme maalilise jõe kaldal, piirkonna kõige pühama mäe jalamil elava noore valge šamaani Myagmarsureni juurde, kes ehatähe taevakummile ilmudes alustab võimsat šamaanirituaali ning meie mineviku ja tuleviku uurimist. Hommiku- ja lõunasöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk, õhtusöök jurtas.


Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


24. mai, neljapäev - Suurlinna tuled

Täna jõuame peale pikemat autosõitu taas Murunisse ning lahkume siselennuga tagasi Mongoolia pealinna Ulaanbaatarisse. Naastes siirdume hotelli puhkama. Hommikusöök jurtas, varane lõuna Murunis või hilisem lõunasöök Ulaanbaataris, õhtusöök Ulaanbaataris. Ööbimine hotellis.
 

Dukhade ehk tsaatanite maa on kaardil tähistatud punaselt. Foto: lyzoos.wordpress.com
Dukhade ehk tsaatanite maa on kaardil tähistatud punaselt. Foto: lyzoos.wordpress.com


25. mai, reede - Punane kangelane: dinosaurused, kloostrid, templid, ajalugu

Vaba päev Mongoolia pealinnas Ulaanbaatariga ehk Punase Kangelasega tutvumiseks. Külastame mongoli viimase budistliku jumalkuninga Bogdogeegeni suvepaleed, templeid, dinosauruste muuseumi. Hommikusöök hotellis. 


26. mai, laupäev - Vaba päev Ulaanbaataris, turukülastus, kultuurielamused

Ostupäev. See on meie viimane täispäev Mongoolias ning kõigil grupiliikmetel on taaskord vabad käed ja voli oma huvide ja soovide täitmiseks. Grupiga läheme ka Ulaanbaatari suurimale mustale turule Narantuul. Enne õhtusööki veedame toredalt aega Mongoolia rahvuslike tantsude ja muusikaetenduse saatel. Postkaardid, ostuelevus, uitamine ning uudistamine - kõik see on just täna võimalik ning ette nähtud. Hommikusöök hotellis, pidulik jumalagajätuõhtusöök mongoli rahvuslikus restoranis.


27. mai, pühapäev - Lend Eestisse

Meie mongolitest saatjad ja teejuht toimetavad grupi hommikul lennujaama ja saadavad mongolite kommete kohaselt koduteele. Lendame tagasi koju ja samuti tagasi ka kellaajas. Ees ootab Euroopa, Eesti ja jõudmine teistmoodi maailma. Saabume Tallinna kell kaheksa õhtul.

Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net
Foto: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net


Lennugraafik:

Ulaanbaatar-Moskva
3   SU-331   27MAY   ULNMOW   0810   0845

Moskva-Tallinn
4   SU-2114   27MAY   MOWTLL   1810   1950


 

NB! Korraldajal on õigus teha reisi kavas muutusi. 
Reisi giidid ja tõlgid:

Roy Strider on eesti kirjanik ja rändur, sealhulgas raamatute "Himaalaja jutud", "Minu Mongoolia", "Mongoolia memuaarid. Tiibeti koertega kullaotsijate jälil" autor.  

Reisi korraldab Fix Travel OÜ, reg kood 12958107

KMKR: EE101839170
A. H. Tammsaare tee 104a, Mustamäe linnaosa,Tallinn 12918
Swed: a/a EE882200221063242273
LHV: a/a EE267700771001815633
Tegevusluba: TRE000830


 

Loading

Jaga meid rõõmuga!

Comments are closed.