Muinasjutuline Ladakh 2015

 

 

 

Muinasjutuline Ladakh ehk

VÄIKE TIIBET 

 

17.06 - 04.07.2015

Reisi kestvus 17 ööd

Reisi hind 2685 € 

 

tia1

Kas oled kunagi unistanud võluuksest, mis avaneks teisele maale ja ka teise aega?

Sim-Sala-Bim!

Roy Strideri õpetlikud ja kasulikud reisid viivad su elama 16. sajandisse, Himaalaja perekondade juurde tuhande aasta vanuses Tia külas ligi nelja kilomeetri kõrgusel Väikeses Tiibetis.

Meie teiseks teejuhiks on tiibeti laama ja meditatsioonimeister Drupon Sangyas Rinpoche. Meie sihiks on Himaalaja mäestik ja igapäevane elu Ladakhi perekondade juures, enam kui kuue sajandi vanustes majades.

Elades ehedas tiibeti kultuuris ning vaimus, õpime igapäevaselt mediteerimist, märkamist ja hoolimist, aga ka lüpsmist, kohalikku ehitustööd, kudumist ja kokakunsti.

Külastame iidseid budistlikke kloostreid, uurime Jeesus Kristuse väidetavaid jälgi Ladakhi pealinnas Leh's, sõidame maailma üheks ilusamaks kohaks nimetatud Pangongi pühale liustikujärvele, matkame otsekui teiselt planeedilt pärinevates mägedes ja kohtume tiibeti loodusarsti ehk ravitargaga.

Anname õppetunde Tia külakooli lastele ning ilmselt esimest korda elus kuulete ladakhlaste käest piirkonnas väidetavalt elavate baluude ehk himaalaja väikeste mäepäkapikkude kohta.

Baluusid on Tia elanike kinnitustel sealkandis tänapäevalgi liikumas. Reisi peamine eesmärk on aga edasiliikumine iseenda sees.

Ladakhi kultuuri aluseks on tiibeti budism. Budismi alusõpetuse üheks eesmärgiks on oma meele rahustamine ja kontrollimine. Just seetõttu on programmis regulaarne mediteerimine, et meie tõeline teekond oleks seeläbi kindlam ja kiirem.

Lisainfo ja broneerimine:

(+372) 5524 138

roystrider@tibet.ee

Ülevaatlik reisiprogramm:

17. juuni - Lahkumine lennukiga Tallinnast Delhisse, Indiasse.

18. juuni - Saabumine Delhisse. Sõit Yamuna jõe kaldal asuvasse Tiibeti pagulaste kolooniasse Majnu Ka Tillas, kohtumine Tiibeti pagulastega, tiibeti kloostri, turu, teemajade ja poodide külastamine. Ööbimine tiibeti hotellis.

19. juuni - Lahkumine lennukiga Delhist Ladakhi pealinna Leh'sse. Saabumine Leh'sse. Puhkamine ja kõrgusega harjumine. Ööbimine ladakhi hotellis.

20. juuni - Lahkumine maastikuautodel Leh'st Tia külla. Teel külastame 11. sajandil rajatud Alchi budistlikku kloostrit. Saabumine Tia külla. Majutus kohalike perekondade kodudesse.

21. juuni - Hommikumeditatsioon. Mägimatk Himaalajas Tia külast Tar'i mäele ja tagasi. Ööbimine Tias kohalike perekondade kodus.

22. juuni - Hommikumeditatsioon. Programm Tias. Uurime ja õpime kohalikke mõtteid, töid ja toimetusi.

23. juuni - Hommikumeditatsioon. Programm Tias. Uurime ja õpime kohalikke mõtteid, töid ja toimetusi.

24. juuni - Hommikumeditatsioon. Mägimatk Himaalajas Tia külast Baloo mäele ja tagasi. Ööbimine Tias kohalike perekondade kodus.

25. juuni - Hommikumeditatsioon. Poolpäev Tia külakoolis. Võimalus anda koolitunde lastele. Ööbimine Tias kohalike perekondade kodus.

26. juuni - Hommikumeditatsioon. Tserkamo budistliku kloostri külastus. Ööbimine Tias kohalike perekondade kodus.

27. juuni - Hommikumeditatsioon. Programm Tias. Gruppi külastab kohalik traditsioonilise tiibeti meditsiini arst (amchi). Ööbimine Tias kohalike perekondade kodus.

28. juuni - Hommikumeditatsioon. Programm Tias. Viimane päev Tias, asjade pakkimine, väike hüvastijätupidu. Ööbimine Tias kohalike perekondade kodus.

29. juuni - Hommikumeditatsioon. Lahkumine Tiast Leh'sse. Vaba aeg Ladakhi pealinnas. Ööbimine hotellis Leh's.

30. juuni - Hommikumeditatsioon. Leh lähistel asuvate Thiksey ja Hemise budistlike kloostrite külastamine. Ööbimine hotellis Leh's.

01. juuli - Hommikumeditatsioon. Shey palee, Leh palee ja Shanti stuupa külastamine. Ööbimine hotellis Leh's.

02. juuli - Hommikumeditatsioon. Sõit Pangongi järvele (täispäev). Ööbimine hotellis Leh's.

03. juuli - Lahkumine lennukiga Leh'st Delhisse. Saabumine Delhisse. Ööbimine tiibeti hotellis Majnu Ka Tilla's.

04. juuli - Lahkumine lennukiga Delhist. Saabumine Tallinna. Hotellides on majutus kahekohalistes tubades.

Hinnas sisaldub:

●    Viisa ja eriload

●Lennupiletid suunal Tallinn-Helsingi-Delhi-Helsingi-Tallinn koos kõikide lennujaamamaksudega ja registreeritava pagasiga

● Lennupiletid suunal Delhi-Leh-Delhi koos kõikide lennujaamamaksudega ja registreeritava pagasiga

● Programmis märgitud hotellid koos hommikusöökidega

● Kõik programmis märgitud toidukorrad

● Kohapealne programmis märgitud transport, sh taksod lennujaamadesse Delhis ja Leh's

● Kõik kohapealsed ekskursioonid koos sissepääsutasudega muuseumitesse (kui ei ole teisiti märgitud)

● Eestikeelne reisijuht algusega Tallinnast, lisaks kohalik giid Ladakhis kõikidel programmis sisalduvatel ekskursioonidel ja üritustel

Hinnale lisanduvad:

● Söögid ja joogid, mida ei ole programmis märgitud

● Sissepääsutasud, mida ei ole programmis märgitud

● Ühekohalise toa lisatasu 15 €/öö

● Reisikindlustus

Broneerimistingimused:

● Ettemaks summas 750 € (sisaldab lennupiletite osalist väljaostmist) peab olema tasutud 5 päeva jooksul peale broneeringu vormistamist

● 50% reisi maksumusest peab olema tasutud 25.05.2015

● 100% reisi maksumusest peab olema tasutud 07.06.2015

Annuleerimistingimused:

● Ettemaks summas 750 € ei kuulu tagastamisele – lennukipiletite kuupäevi saab lisatasu eest muuta

● Trahv 50% reisi maksumusest tühistades alates 26.05.2015 kuni 07.06.2015

● Trahv 100% reisi maksumusest tühistades alates 08.06.2015

Jakk Tia külas. Foto: Roy Strider

Jakk Tia külas. Foto: Roy Strider 

Reisiprogramm:

17. juuni, kolmapäev - lennugraafik:

Tallinn-Helsingi
1   AY2114 G    17JUN   2    TLLHEL     HK12     1640     1725     1800   *1A/E*

Helsingi-Delhi
2   AY 021 G     17JUN  2     HELDEL   HK12      1910     2010   0525+1  *1A/E*  

18. juuni, neljapäev - Seletamatu India!
Saabume New Delhi Indira Gandhi rahvusvahelisse lennujaama ning suundume pagasijärjekorrast raadiotaksodega läbi India pealinna selle põhjapoolsesse ossa, Yamuna jõe kaldal asuvasse Majnu Ka Tilla asustusse. Siin on "riik riigis", tiibetlaste linnaosa, kus ristuvad Lumedemaa pagulaste teed ja elusaatused. See on indialikust tõtlikust saginast pisut erinev, teises rütmis hingav kants, kus keerlevad palveveskid, hõljuvad mantrad ja müstika, traagika, lootus. Külastame kloostrit, turgu, tiibeti poekesi ja käsitöökodasid, einestame tiibeti restoranis ja teemajas. Ööbime hiljuti kapitaalremonditud tiibeti hotellis Potala, majutus kahekohalistes tubades.

19. juuni, reede - Lend üle Himaalaja mäestiku Ladakhi
Varahommikul siirdume taksodega taas lennujaama ning lendame üle lumise ning võimsa Himaalaja mäestiku Ladakhi pealinna Leh'sse. Ladakh ehk Väike Tiibet on Himaalaja mäestikus asuv, peamiselt Põhja-India territooriumile jääv, isoleeritud ja hõredalt asustatud kõrge piirkond, mis kuulub Tiibeti kultuuriareaali ning on oma ajaloo jooksul olnud pikka aega iseseisev Tiibeti kuningriik. Maandume Bakula Rinpoche lennuväljal ning suundume lennujaamast koos laama Drupon Sangyas Rinpoche'ga ja meile vastutulnud autodega hotelli Dragon. Leh asub 3500 meetri kõrgusel ning seetõttu tuleb esimesel päeval väga hoolikalt aklimatiseeruda. Pikutame ja puhkame hotellis, joome palju vett ja teed, väldime tõttamist ning pingutust. Majutus kahekohalistes tubades.

LENNUGRAAFIK DELHI-LEH:
TBA/koostamisel 
  Leh_Indus_Strider

Leh-Himaalaja. Induse org. Foto: Roy Strider 


20. juuni, laupäev - Suundumine Tia külla
Peale hommikusööki lahkume maastikuautodel Leh'st meie peamiseks sihtmärgiks olevasse Tia külla. Rabav ja muinasjutuline Tia küla on 3600 meetri kõrgusel asuv umbes tuhandeaastane asustus Himaalaja mäestikus, kus keskaegne elu ja arhitektuur on tänini säilinud. Umbes kuus tundi kestval teekonnal Leh'st Tiasse liigume mööda majesteetliku Induse jõe kallast ja imetleme ebamaist ümbritsevat ilu. Peatume Induse ja Zanskari jõgede hargnemispaigas, samuti teeme kehakinnituspausi ladakhi teemajas. Pikema peatuse teeme 11. sajandil rajatud Alchi kloostris. Alchi on Ladakhi pühaimaist püham iidne budistlik klooster, ülemaailmne palverändurite sihtpunkt. Levinud uskumuse kohaselt tagab ainuüksi selle kloostri ühekordne külastamine automaatselt hea ümbersünni järgmises elus. Kloostrit hoidvad mungad avavad meile uksed hindamatute budistlike reliikviate ning pühade väeesemete juurde. Hilisel pärastlõunal saabume Tia külla, tutvume oma võõrustajatega, asume õhtust sööma. Tia külas toimub kodumajutus ladakhi perekondade kodudes, 500-600 aastat vanades majades. Hinnas hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

21. juuni, pühapäev - Meditatsioon ja matkamine. Alustame hommikuste meditatsioonidega, matkame raviallikale ja Tar'i mäele
Alustame päeva meditatsiooniga Tia külas sündinud laama Drupon Sangyas Rinpoche juhendusel. Rahutu ja hüplev meel on budistliku vaate järgi üks peamisi kannatuste põhjuseid. Meditatsioon on Himaalaja kultuuride tugev alusosa ning just sellises keskkonnas ja vilunud meistri õpilastena saame mediteerides liikuda edasi nii enda kui teiste tajuvate olendite kannatuste vähendamise suunas. Õpime rahustama oma meelt, keskenduma tegelikkusele ja leidma enda buddha-loomust. Peale meditatsiooni ja hommikusööki suundume mägimatkale Tar'i külla, läbime maalilise kanjonipõhja, imetleme kaljudesse raiutud iidseid budistlikke pühakujutisi. Meie teekond viib hinnatud raviallika juurde, mille veest saavad eriti abi kõhuhädadega kimpus inimesed. Lõunatame Tar'i külas, õhtusöök ja ööbimine meie "uutes kodudes" Tia's. Hinnas hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
  Lama_Sangyas_

Laama Drupon Sangyas Rinpoche. Foto: Erakogu 


22. juuni, esmaspäev - 23. juuni, teisipäev. Külaelu. Õpime kohalikku tööd ja käsitööd
Püüdleme tasakaaluka idülli poole. Päevad algavad taas meditatsiooniga ning kulgevad peale hommikusööki edasi õpetlike toimetuste tähe all. Ladakhi külakogukonnad on olnud aastatuhandeid isemajandavad, kogukondlikule abile tuginevad, koosotsustamisele ja koostööle suunatud elujõulised üksused, mis oma igapäevaelus on kasutanud tõeliselt säästlikult ära kohalikke tagasihoidlikke, kuid piisavaid ressursse. Kuigi viimastel aastakümnetel on läänestumine ja sissetoodud tsivilisatsiooni mõjud traditsioonilist elulaadi valusalt hävitanud, on Tias omaaegset vaimu ja oskusi tänini alles. Veedame kaks päeva vastavalt inimeste huvidele ja soovidele kohalike külainimeste töövarjudena. Õpime lüpsmist, kohalikku traditsioonilist ehituskunsti, maaviljelust, käsitööd jmt. Ehk õnnestub meil midagi meie võõrustajatele ka omalt poolt õpetada. Hinnas hommiku-, lõuna- ja õhtusöök ning ööbimine Tia külas.
  Kylaelu_Tia-Strider

Külaelu Tia's. Ladakhi naine ja tsümomullikas palveveskimajakese ees (dzomo- ehk tsümo on emane jaki ja lehma ristand). Foto: Roy Strider 


24. juuni, kolmapäev - Päkapikkude mägi? Kas fantaasia, või on päkapikud tõesti olemas?
Peale traditsioonilist hommikumeditatsiooni ja kehakinnitust asume taaskord mägimatkale Himaalaja mäestikus ning võtame suuna Baloo (Baluu) mäe poole. Baloo mägi on baloode (baluude) ehk himaalaja päkapikkude elupaik. Just nimelt, lugesite õigesti. Himaalaja müütilistest asukatest teatakse hästi legendaarset lumeinimest, kuid Ladakhis elavate kohalike elanike kinnitusel on baluud ehk väikesed karvased mäeinimesed (päkapikud) päriselt olemas. Kohalikud inimesed Tia külas näevad neid väidetavalt sageli. See tähendab, et meie reis läheb müstiliste Himaalaja mäepäkapikkude riiki ning otse mäe juurde, mille seest on kuulda päkapikkude tsampaveski mürisevat häält. Baluude legend on vähetuntud ka seetõttu, et piirkonnad, kus neid väidetavalt liigub, on muule maailmale alles üsna hiljuti avanenud. Kohalike jaoks on päkapikkude puhul aga tegu iseenesestmõistetava tõsiasjaga, umbes nagu eestlaste jaoks ilvestega - kõik teavad, et metsas neid leidub, aegajalt on mõnda ka kohatud - milleks sellest erilist numbrit teha. Baluudest on säilinud Himaalaja kultuurides juba iidsetest aegadest mitmeid suulisi pärimusi, nii on päkapikke mainitud ka legendaarses, massiivselt levinud (Ling'i) kuningas Gesari eeposes (arvatavalt 12. sajandist). Päkapikud on eeposes talletatud salakuulajatena, tegutsemas Horyül'i ja Lingyül'i kuningriikide vahelises konfliktis. Teadlased on tänapäeval avastanud pisikeste, inimeste elupaigaks mõõtudelt sobimatute kindlustuste või linnakeste varemeid suurtelt kõrgustelt nii Zhang-Zhungi kuningriigi endistelt aladelt Lääne-Tiibetis (Balu Khar (eesti k. "päkapikkude kindlus/loss"), Puling, Tsarangi linna piirkond, Tsamda maakond) kui samanimelise paigana Ladakhis. Lõunatame mägedes, õhtusöök ja ööbimine Tia külas. Hinnas hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.  

Maed_Tia_Strider

Palvelipud tuules ja Himaalaja mäestiku taustal Tia külas. Foto: Roy Strider 


25. juuni, neljapäev - Koolikell mägedes! Poolpäev Tia külakoolis
Peale meditatsiooni ja hommikusööki siirdume Tia külakooli, mis on lisaks traditsioonilistele kloostritele piirkonna olulisim õppeasutus. Veedame liigutava ja meeldejääva koolipäeva laste ja õpetajate seltsis ning veelgi enam, anname ka ise koolitunde. Tundide andmine pole mõistagi kohustuslik, kuid usutavasti leidub meie grupis inimesi, kel erinevatel teemadel nii mõndagi (kasvõi tõlgi abil) õpetada on. Need, kes ise õpetusi jagada ei soovi, saavad mõneks ajaks kehastuda ladakhi lapseks ning koolitundidest õpilasena osa võtta. Lõunasöök koolis, õhtusöök ja ööbimine Tia külas. Hinnas hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
  Lapsed_Tia_Strider

Lapsed Tia Külas. Foto: Roy Strider 


26. juuni, reede - Kõiksuse kohalolu. Külaskäik Tserkamo kloostrisse
Peale hommikusööki sõidame Ladakhi kuningate teiseks residentsiks olnud Tingmosangi asustuse lähistel troonivasse Tserkamosse - laama Drupon Sangyas Rinpoche kodukloostrisse. Praegune klooster on rajatud enam kui 300 aasta eest ning tuntud kui suurepärase erakluses viibivate munkade harjutuskohana. Drikung Kagyu koolkonda kuuluv klooster on Ladakhi iidse budistliku pühamu Lamayuru peamine haru. Hiljuti on klooster välisabi toel põhjalikult renoveeritud ning ühendab endas iidseid reliikviaid ning korralikult restaureeritud ja juurde ehitatud hoonestust. Eraldi vaatamisväärsuseks on ka kloostri aed oma puukujude ning pühakojast välja kanduva eriliselt tajutava vibratsiooniga. Spirituaalset sõlmpunkti raamivad aprikoosipuude salud ja selgeveelised allikad. Traditsioonilise meditatsiooni viime sel korral läbi kloostri territooriumil. Lõunastame teel, õhtusöök ja ööbimine Tia külas. Hinnas hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
  Tiiger_Tserkamo_Strider

Puust nikerdatud suur tiigri kuju Tserkamo kloostri aias. Foto: Roy Strider 


27. juuni, laupäev - Tiibeti arst
Kui oleme hommikumeditatsiooni ja kehakinnitusega lõpetanud, kohtume amchi ehk traditsioonilise tiibeti meditsiini arstiga. Amchi ehk tiibeti ravitark on iidseid katkematuid vereliine pidi edasi antud teadmisi kandev arst, kes kasutab oma töös täiuslikke tiibeti raviteadmisi ning astronoomiat ja astroloogiat. Enamasti paneb tiibeti arst diagnoose kolme uuringu põhjal: ravitseja palpeerib mitmenäpuliselt pulssi, uurib patsiendi uriini ning silmitseb keelt. Ainuüksi pulsilugemist õpitakse tiibeti meditsiinis vahest kauem, kui lääne ülikoolis kogu arstihariduse omandamine aega võtab. Amchid kasutavad ravikuurides ka spetsiaalseid kuulikujulisi pille, mida valmistatakse vääriskivide ja väärismetallide tolmust, ravitaimedest, mineraalidest ja vahest sidusainena ka sõnnikust. Hinnas hommiku-, lõuna ja õhtusöök ning ööbimine Tia külas.   Vana_Tia_Strider

Vana mees Tia külas. Foto: Roy Strider 

28. juuni, pühapäev - Miski pole püsiv. Meie viimane päev Tias. Korraldame lahkumispeo. Aeg liigub omasoodu ning meie Tia-päevad hakkavad lõpule jõudma. See laupäev on pakkimise ja jumalaga jätmise aeg. Peale traditsioonilist hommikumeditatsiooni ja hommikust kehakinnitust püüame igapäevastes külatoimetustes veel kaasa lüüa, aidata, märgata, õpetada ja õppida. Siis aga paneme kimpsud-kompsud kokku ning valmistume väikeseks lahkumispeoks. Kes teab, võibolla viib elu meid veel nende inimestega kokku. Kui ei, siis head õnne kõigile, oldagu terved. Hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök ja ööbimine Tia külas. Hinnas hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.   Sikkimi_Toit_Strider

India-Nepali traditsiooniline toiduserveering Sikkimi restoranis Rumtek, Majnu Ka Tilla's, Delhis. Foto: Roy Strider 


29. juuni, esmaspäev - Teekond mägedes. Naaseme Leh'sse ning uurime linnaelu.
Peale meditatsiooni ja hommikusööki jätame viimast korda jumalaga meie uutest sõpradest külaelanikega ning siirdume autodega tagasi Ladakhi pealinna Leh'sse. Teel teeme peatusi kehakinnituseks ning meid ümbritseva maastiku nautimiseks ja pildistamiseks. Linna jõudes võtame platsi hotellis ning püüame uude keskkonda taas sisse elada. Reedeõhtune vaba aeg, ühendumine internetiga, uitamine Leh vanalinnas ja teemajades. Ööbimine hotellis kahestes tubades. Hinnas hommiku- ja lõunasöök ning ööbimine hotellis.


30. juuni, teisipäev - Thiksey ja Hemise majesteetlikud kloostrid, astume budistlike pühakute ja väidetavalt ka Jeesus Kristuse jälgedes
Peale hommikusööki hotellis viivad laama Drupon Sangyas Rinpoche ja Roy Strider meid autodega võimsatesse kloostritesse. Thiksey klooster on gelugi koolkonna hinnaline pühamu, mis asub Leh'st paarikümne kilomeetri kaugusel Induse jõe orust kõrguval mäetipul. 12-korruseline hoonetekompleks sisaldab muuhulgas ka 15 meetri kõrgust tulevikubuddha ehk Maitreya kuju, mis kerkib läbi kahe korruse ning püstitati 1970. aastal Tema Pühaduse dalai-laama visiidi ajaks. Thiksey kloostrit on sageli nimetatud ka Tiibeti pealinnas Lhasas asuva kuulsa Potala palee koopiaks. Lisaks kloostrikülastusele viime pühal pinnal ka läbi meditatsiooni. Hemise klooster on tiibeti budismi drukpa kagyu (bhutani) koolkonna ja kuulsate Tiibeti pühakute Naropa ja Marpaga seotud esoteerilise budismi kants ning tiibeti budismi kagyu koolkonna peamine tugipunkt. Juba 10. sajandil eksisteerinud kloosterülikool taasasutati 1672. aastal Ladakhi kuninga Sengge Namgyali poolt. Lisaks sügavale budistlikule ja ajaloolisele väärtusele on Hemis mõneti ootamatult tuntud ka selle poolest, et 1894. aastal leidis vene uurija Nikolai Notovitš Hemisest budistlike laamade valduses hoitud väidetavalt senitundmatu evangeeliumi "Püha Issa elu" (ingl. k. tõlkes Life of Saint Issa, Best of the Sons of Men), mis kirjeldab Jeesus Kristuse elu Tiibetis ja Ladakhis, tema Piiblis "kadumaläinud" eluaastate jooksul. Hinnas sissepääsutasud, transport, giiditeenused, hommikusöök ning ööbimine hotellis Leh's.

Thiksey_Klooster_Strider

Thiksey klooster Ladakhi pealinna Leh lähistel. Foto: Roy Strider 


1. juuli, kolmapäev - Shey palee, Leh palee ja Shanti rahustuupa
Leh linnamelu keskelt siirdume peale hommikusööki autodega Ladakhi endises suvepealinnas Shey's asuvasse palee-kloostrisse. 1655. aastal Namgyalite dünastia poolt rajatud palee ning klooster moodustavad Leh-Manali maantee lähistel asuva kuningliku kompleksi, mille "kroonijuveeliks" on läbi kolme korruse ulatuv, kullatud vasest valmistatud 12-meetri kõrgune Shakyamuni Buddha kuju. Viime kloostri juures läbi traditsioonilise meditatsiooni ning liigume tagasi Leh'sse. Leh palee ehk Leh kohal kõrguv kuningapalee on ehitatud samuti valitseja Sengge Namgyali poolt, tõenäoliselt ajavahemikul 1631-1642. Kuninglik perekond hülgas oma residentsi 19. sajandi keskpaigas seoses Kašmiiri vägede vallutustega ning kolis Stok'i. Sestpeale hakkas üheksakorruselise uhke kantsi seisukord kiiresti halvenema ning muutus napilt kümnendi eest ohtlikuks ja tõeliselt haletsusväärseks. Tänaseks on Leh palee endist hiilgust püütud renoveerimistöödega osaliselt taastada ning kindlushoone külastamine pakub mõtlemapaneva elamuse. Shanti (rahu)stuupa on massiivne budistlik sakraalmonument, mis troonib sõna otseses mõttes Leh linna kohal ja lisaks religioossele ning spirituaalsele tähtsusele pakub ka suurepäraseid panoraamvaateid ümbruskonnale. Shanti stuupa on rajatud Jaapani ja Ladakhi budistide koostöös ning pühamu idee pärineb jaapani budistlikult mungalt ja õpetajalt Fujii Guruji'lt juba 1914. aastast. Nipponzan-Myōhōji budistliku koolkonna rajaja alustas maailmarahu nimel üle maailma nn pagoodide ehk stuupade rajamist. Shanti stuupa ehitustööd algasid 1983. aastal ning selle valmimine tähistas 2500 aasta möödumist Buddha õpetuse saabumisest. Ainulaadse energiaga stuupa sisse on paigutatud Buddha Shakyamuni pühad säilmed ning selle õnnistas 1991. aasta augustis, napilt kaks kuud enne esimest Eesti-visiiti, sisse Tema Pühadus dalai-laama isiklikult. Hinnas sissepääsutasud, transport, giiditeenused, hommikusöök ning ööbimine hotellis Leh's.
  Leh_Palee_Strider

Fragment osaliselt renoveeritud massiivsest Leh paleest. Foto: Roy Strider 


2. juuli, neljapäev - Järv taevas. Püha Pangongi järv maailma katusel, Tiibeti ja Ladakhi piiril
Meie jaoks algab päev varahommikul. Peale varakut kehakinnitust asume virgetena teele Pangongi järve poole. Pangong Tso ehk Pangongi järv on 4250 meetri kõrgusel asuv piklik püha liustikujärv, mida iidse legendi kohaselt on külastanud ka Jeesus Kristus. Järv on Hiina Rahvavabariigi ja India Vabariigi piirivaidluse objekt. Püha veekogu on 134 km pikk ja u. 5 km lai ning kuulub militariseeritud piiritsooni. Sõit järveni ja tagasi toimub rasketes oludes ning võtab aega terve päeva. Ometigi on pingutus kannatamist väärt, Pangongi järve peetakse üheks ilusamaks paigaks kogu meie planeedil. Teel järvele võtame ka kerge eine ning teeme teepause. Kui kohtame oma teel tiibeti nomaade, saame nendega tutvust ja ehk kaupagi sobitada. Järve juures viime laama juhendamisel läbi meditatsiooni. Hinnas transport, giiditeenused, hommiku-, lõuna- ja õhtusöök ning ööbimine hotellis Leh's.  

Pangong_lake-in-the-sky_foto--JS_Lee

Pangongi järv Tiibeti ja Ladakhi piiril. Foto: J. S. Lee 

3. juuli, reede - Hüvasti, Ladakh! Lahkume lämbesse Delhisse
Algab meie teekond tagasi Eestimaale. Meid sõidutatakse peale hommikusööki lennujaama ning saadetakse kombekohaste ladakhi austusavaldustega lennukile. Lendame taas üle Himaalaja mäestiku ning maandume New Delhi kõrbekliimas, et suunduda üheks ööks juba tuttavaks saanud Majnu Ka Tilla tiibetlaste juurde. Huvilistele pärastlõunane ekskursioon Delhi ajaloolisesse kesklinna. Puhkus, kosumine tagasilennuks Euroopasse. Ööbimine hotellis Majnu Ka Tilla's. Hinnas transport ja giiditeenused New Delhis, hommikusöök ning ööbimine hotellis.


LENNUGRAAFIK LEH-DELHI:
TBA/koostamisel 


4. juuli, laupäev - Kodukotus ootab. Saabumine Eestisse
Varahommikul lahkume Majnu Ka Tillast ning liigume taksodega läbi reipalt ärkava New Delhi rahvusvahelisele lennuväljale. Tagasilend koos vahemaandumisega Helsingis kulgeb läbi erinevate ja muutuvate ajatsoonide, mistõttu jõuame Eestisse juba samal kalendripäeval. Tere tulemast koju! Hinnas hommikusöök, transport New Delhis ja eined lennukis (Delhi-Helsingi liinil).

Lennugraafik:

Delhi-Helsingi
3   AY022 G    04JUL    5     DELHEL     HK12    0930   3    1030    1520    *1A/E*

Helsingi-Tallinn
4   AY2113 G   04JUL    5     HELTLL      HK12    1540   2    1625     1700    *1A/E*

NB! Korraldajal on õigus teha reisi kavas muutusi. 


Reisi giidid ja tõlgid:

Laama Drupon Sangyas Rinpoche on Tia külas sündinud tiibeti laama. Ta on tiibeti budismi drikung kagyu koolkonda kuuluv budistlik õpetaja, joogi ja meditatsioonimeister.

Roy Strider on eesti kirjanik ja rändur, sealhulgas raamatute "Himaalaja jutud", "Minu Mongoolia", "Mongoolia memuaarid. Tiibeti koertega kullaotsijate jälil" autor. Ta on 2008. a. Eesti reisikirjanduse peaauhinna võitja ning 2012. a. Euroopa meediaauhinna Prix Europa nominent.
  TPDL_Strider

Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso ja Roy Strider. Foto: Erakogu 

 

Loading

Jaga meid rõõmuga!

Comments are closed.