Rituaal

Sõidan Mongooliasse ka religioossetel eesmärkidel, et hankida vajalikke sakraalesemeid Eestisse stuupa ehituseks. Mongoolia on tiibeti budismi maa. Tiibeti ehk tantrayana budism on külluslik rituaalide poolest. Tõlgin siia väikese seletuse, mis ja miks on rituaalid.

RITUAALID ÜHENDAVAD MEID VARAMUGA

Rituaalid ühendavad nägemuse ja praktilisuse, taeva ja maa, samsara ja nirvana. Kui asjadest on õigesti aru saadud, on kogu inimese elu nagu rituaal või tseremoonia. See on rituaalide mõte, nende formaalseks kujundatud asjade mõte, mida erinevates religioonides või kultuurides toimetatakse.

Kui rituaal on siiras, siis on see nagu ajakapsel. See on nagu ühendus kellegiga, kes tuhat aastat tagasi koges selget mõistmist, avatud vaadet maagiast, väest ja pühasusest ja taipas, et kui ta igal hommikul välja läks ning tervitas päikest teatud eriti omapärasel viisil, näiteks lugedes erilist loitsu või tehes ohvrerdusi ja võibolla ka kummardusi, siis ühendas see teda selle varamuga.

Seetõttu õpetas ta oma lapsi sama tegema ja lapsed õpetasid omakordi oma lapsi nõndaviisi, ja nii edasi. Nii talitavad ka tuhande aasta möödudes inimesed samamoodi ja saavad ühenduse täpselt sellesama tundega.

Kõik rituaalid, mida edasi antakse, toimivad nõnda. Keegi kogeb teatud taipamist, pilguheitu, ja selle asemel, et leitut kaotada, saab kogetu rituaali läbi edasi elada.

*Tõlgitud auväärse Pema Chödroni raamatust “The Wisdom of No Escape and the Path of Loving-Kindness” (lk 77–78)

Loading

Comments are closed.